Již několikrát se mi stalo, že

Již několikrát se mi stalo, že mě policie při běžné dopravní kontrole vyzvala k otevření zavazadlového prostoru mé dodávky (transit kombivan, 6 míst + nákladní prostor vzadu). Jsem živnostník, vozím nářadí a vybavení k práci. Předpokládám, že pouhé vlastnictví takového vozidla nemůže být dostatečným zákonným důvodem pro prohlídku takového vozu. Při kontrole v noci je to pravidlem. Považuji takové jednání za pozůstatek komunistických manýrů. Nejsem pašerák ani zloděj, a taková zvůle mi velmi vadí. Jak se lze úspěšně bránit?? Děkuji.

Odpověď

Podmínky pro možnost prohledat vozidlo jsou následující: § 18 Oprávnění k prohlídce dopravních prostředků  (1) Při pronásledování pachatelů některého ze zvlášť závažných úmyslných trestných činů 8) anebo jiných úmyslných trestných činů, k jejichž stíhání zavazuje vyhlášená mezinárodní smlouva, a při pátrání po těchto pachatelích a věcech pocházejících anebo souvisejících s uvedenými trestnými činy, je policista oprávněn prohlížet dopravní prostředky, zda se v nich tito pachatelé anebo věci nenacházejí.  (2) Při pátrání po hledaných osobách, zbraních, střelivu, výbušninách, omamných prostředcích nebo odcizených věcech, jsou policisté oprávněni přesvědčit se, zda se hledaná osoba nebo věc nenachází v dopravních prostředcích, je-li důvodné podezření, že tomu tak je. Pokud tyto podmínky splněny nejsou, lze otevření kufru odmítnout.

15.2.2007 9:54

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa automobilů?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněnímVaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@autoweb.cz

TOPlist