Je proti mně vedeno správní řízení

Dobrý den, je proti mně vedeno správní řízení pro porušení §53 odst. 2 zák. č. 361/2000. Vjížděl jsem do vrat autoservisu přes chodník, který je upraven jako nájezd. Na chodníku jsem musel zastavit vozidlo, protože vrata byla zavřena. Vozidlo jsem zastavil rovnoběžně z vraty, abych nebránil provozu a snažil jsem se pomocí mobilního telefonu přivolat majitele autoservisu, aby vrata otevřel (celé se to stalo v provozní době autoservisu, ale majitel, jak jsem se později dozvěděl, zaspal, a proto byla vrata zavřena). V tuto chvíli bylo moje počínání zřejmě zaznamenáno kamerovým systémem, který provozuje městská policie a výsledkem je uvedené správní řízení. Nakonec byla vrata otevřena a já jsem do nich vjel, ale nevím, zda to kamerový systém zaznamenal. Na uvedeném místě je zákaz stání, protože je zde vozovka úzká. Kdybych zastavil vozidlo na vozovce, zkomplikoval bych dopravu. I tak jsem použil výstražná světla, protože situace se mi zdála nebezpečná. Nejsem si jist, jestli jsem při manévrování před vjezdem nepřejel i neupravenou část obrubníku a to by mohlo být předmětem přestupku. Mám v této souvislosti několik nevyjasněných otázek:1.Je záznam z kamerového systému důkazem pro správní řízení?2.Jak je pro potřeby zákona č. 361/2000 definován chodník?3.Jak je definováno užití chodníku?4.Mohu, pokud zastavím vozidlo, používat mobilní telefon?5.Jak jsem měl správně v souladu se zákonem postupovat při vjezdu do vrat? Mohu například na chodníku (který je upraven jako vjezd) zastavit vozidlo a jít vrata odemknout?Děkuji.

Odpověď

1) Ano, je.2) Není definován, je to výkladová otázka.3) Výkladově jako ta část pozemní komunikace, po které se pohybují převážně chodci.4) Ano.5) Pokud to nedovoluje místní úprava (značka), tak nemůžete, stát a zastavit smíte jen v souladu s ust. §25 a §27 zákona č. 361/2000 Sb.

28.5.2007 9:23

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa automobilů?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněnímVaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@autoweb.cz

TOPlist