Dvě křižovatky

Dobrý den. Máme ve městě dvě dle mého názoru jasné křižovatky, ale setkal jsem se i s jiným názorem. Obě jsou světelné s „obyčejnými“ (tedy ne bezkolizními) semafory (jen světla bez šipek).
První http://www.jpeg.cz/obrazek/eZVQ nemá v pruhu pro odbočování vpravo semafor, ale pouze značku „dej přednost v jízdě“. Podle mě se při odbočování doprava řidič chová jako na neřízené křižovatce. Známý však byl na školení řidičů a tam mu údajně řekli, že odbočit vpravo smí pouze pokud je na semaforu zelená. Podle mě se jedná vlastně o dvě samostatné křižovatky z nichž jedna není světelná, navíc na ten semafor z ní ani není pořádně vidět, viz foto z pohledu řidiče: http://www.jpeg.cz/obrazek/eZVR
Druhá křižovatka http://www.jpeg.cz/obrazek/eZVd má semafory i na odbočkách. Pokud jedou dvě vozidla ve směru šipek (oběma svítí zelená, světlo, ne šipka), pak ten, který jede po červené stopě může buď místo, kde se potkává s modrou stopou chápat jako další křižovatku, kde dává přednost zprava, nebo celek bere jako jednu křižovatku a pak dává přednost vozidlu odbočujícímu doprava. Případ, že by mělo vozidlo jedoucí po červené stopě přednost podle mě nepřipadá v úvahu, přesto v tomto místě velmi málo řidičů přednost dává. Pro úplnost uvádím, že v odbočce (modrá stopa) je sice značka „dej přednost v jízdě“, ale ta snad platí pouze pokud nejdou semafory? Jak je to tedy správně? Děkuji za odpověď.

Odpověď

Ohledně první křižovatky souhlasím s Vaším názorem. To je v Pardubicích, jestli se dívám správně. Při tom odbočování doprava rozhodně neplatí ten hlavní semafor.

O té druhé křižovatce jsem kdysi psal i článek. Tady musí modrý řidič dát přednost červenému, protože se připojuje z připojovacího pruhu do průběžného. To už je za křižovatkou a ta červeného část silnice je průběžným pruhem.

4.9.2015 12:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa automobilů?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněnímVaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@autoweb.cz

TOPlist