Dovolte mi zeptat se vás na

Dobrý den,dovolte mi zeptat se Vás na situaci, kdy dotčený chce trvale vyřadit vozidlo z registru ale nemá doklad o eko. likvidaci vozidla. V odpovědi uvádíte, že toto již nelze. Já mám však jinou zkušenost, protože do nedávna jsem měl stejný problém s vozidlem které jsem v roce 2001 daroval jako nepojízdné na ND. Kdy při pokusu o trvalé vyřazení jsem byl na odboru dopravy bez předložení ekol.likvidace vozidla několikrát odmítnut( mírně řečeno), do doby než jsem vyhledal odbornou pomoc. A sice zákon o ekol. likvidaci začal platit 1.5.2004, tedy pokud jsem rozebral na ND vozidlo před tímto datumem, což jsem doložil čestným prohlášením, záznamem pojišťovny že pojistné na toto vozidlo skončilo třeba v roce 2001 a dále z TP vozidla plyne, že na vozidlu již od té doby nabyla provedena STK tak platí tzv. zákaz retroaktivity, tedy že pokud v dané době neexistoval daný zákon nelze mě zpětně postihovat nebo žádat o něco co v dané době nebylo.( potvrzení o ekol. likvidaci ).Byť mou povinností bylo ohlásit změnu do 10-ti dnů, tedy porušil jsem povinnost ohlásit změnu, nikoli neexistující zákon. S tímto jsem se vydal opět na odbor dopravy tentokrát přímo k vedoucímu odboru. Vedoucí dop.odboru uznal mé argumenty a nechlal to vozidlo trvale vyřadit z registru a to i bez té ekologické likvidace přímu u paní která mě předtím dvakrát vyhodila. Jak je možné že někde toto lze, a někde nelze ?Děkuji,Mach M.

Odpověď

Možné to je proto, že někde si nejsou jistí svým přístupem a výkladem a jinde jsou. Já v tom ale porušení zásady retroaktivity nevidím. To čestné prohlášení navíc může být snadno vytvořeno účelně a datováno zpětně, úřady jej proto nebudou považovat za hodnověrné a budou trvat na doložení dokladů, které zákon ukládá.

1.1.2009 1:50

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa automobilů?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněnímVaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@autoweb.cz

TOPlist