Dovolil bych jsi takou poznámku k

Dobrý den, dovolil bych jsi takou poznámku k určitému tvrzení (zpochybnění měření rychlosti policejními Passaty):"Překračování rychlosti policejními vozidlyUž to v diskusích a článcích párkrát zaznělo a jde tedy jen o potvrzení, že řidič policejního vozidla nesmí porušovat pravidla silničního provozu, pokud nemá zapnutá výstražná modrá světla, případně doplněná o výstražné zvukové znamení (§41 odst. 1 zákona č. 361/2000 Sb.). Řidič takového vozidla se při překročení nejvyšší dovolené rychlosti (pokud modrá světla nezapne) dopouští porušení zákona o silničním provozu."V tomto případě bych jsi dovolil upozornit na znění z.č. 361/2000 Sb.§ 18Rychlost jízdy(3) Řidič motorového vozidla o maximální přípustné hmotnosti nepřevyšující 3 500 kg a autobusu smí jet mimo obec rychlostí nejvýše 90 km.h-1; na dálnici a silnici pro motorová vozidla rychlostí nejvýše 130 km.h-1. Řidič jiného motorového vozidla smí jet rychlostí nejvýše 80 km.h-1.(4) V obci smí jet řidič rychlostí nejvýše 50 km.h-1, a jde-li o dálnici nebo silnici pro motorová vozidla, nejvýše 80 km.h-1.9) Ustanovení odstavců 3, 4 a 8 neplatí pro řidiče zpravodajských služeb a stanovených útvarů policie a stanovených útvarů celních orgánů, je-li to nezbytně nutné k plnění úkolů stanovených zvláštním právním předpisem,16) je však povinen dbát potřebné opatrnosti, aby neohrozil bezpečnost silničního provozu na pozemních komunikacích. Útvary policie stanoví ministr vnitra. Jako útvary policie byly MV stanoveny obecně -útvary PČR s vymezenou územní a celorepublikovou působností – to jsou tedy prakticky všechny. Vzhledem k uvedeným skutečnostem, tak dle mého názoru při plnění služebních povinností i bez použití modrého majáku může řidič PČR překročit stanovenou rychlost, aniž se dopouští přestupku.

Odpověď

Pokud byly stanoveny všechny, jak uvádíte, tak je to jen další důkaz toho, jak policie ohýbá zákon, aby si mohla dělat, co chce. To ustanovení má zjevně selektivní účinek a pokud by zákonodárce chtěl, aby mohli všichni, tak by to tam napsal. Ale skutečnost, že policie to ustanovení zneužívá, mne nepřekvapuje. Nehledě k tomu, že toto právo mají mít jen ty útvary, u nichž to je nezbytné k plnění úkolů stanovených zákonem. Pokud bychom připustili výklad o takové možnosti, k čemu jsou pak v zákoně ustanovení o jízdě vozidel s právem přednostní jízdy? Systematicky je takový závěr neudržitelný.

18.9.2009 8:51

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa automobilů?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněnímVaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@autoweb.cz

TOPlist