Dne 30.5 2005 sem prodal os.

Dne 30.5 2005 sem prodal os. automobil.Sepsal sem kupní smlouvu ve ktere je napsano,že kupujícímu prodávám auto na měsíční splátky které bude hradit složenkou vždy do 11 v měsíci a k přepisu dojde až mi zaplatí poslední splátku,dále že převzetím auta a podepsáním smlouvy se stává pojistníkem z hlediska povinného ručení vozidel.Smlouva byla uzavřena a teď do března všechno v pořádku,splátky vždy hradil.Jenomže minulý týden mi přišlo od městského úřadu předvolání k podání vysvětlení na přestupkové oddělení,že provozuji vozidlo bez zákonného pojištění.Tak se chci zeptat jestli mi hrozí nějaký postih,v případě že by ten komu sem auto prodal neuzavřel zákonné pojištění.I když v kupní smlouvě je stanoveno že se stává pojistníkem on.Jde mi o to jestli příslušné orgány budou na smlouvu brát ohled.

Odpověď

Vaše dohoda nemůže změnit pojistnou smlouvu s pojišťovnou bez souhlasu pojišťovny. Povinnost hradit povinného ručení má vlastník vozidla. Pokud jste vozidlo prodal a došlo k přechodu vlastnického práva, pak je vlastníkem kupující bez ohledu na to, kdo je zapsán do evidence vozidel. Po prodeji vozidla je na místě oznámení této skutečnosti pojišťovně a následně dojde k zániku pojištění. Nový vlastník si musí sjednat nové pojištění.Nevím, jak jste si ošetřili ve smlouvě přechod vlastnického práva, ale jestli se vlastníkem stal kupující, jsou starosti s povinným ručením jeho starostmi. Městskému úřadu zašlete kopii kupní smlouvy, čímž prokážete, že nadále nejste vlastníkem.

25.3.2006 1:23

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa automobilů?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněnímVaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@autoweb.cz

TOPlist