auto ze staré školy – prosím poraďte

Dobrý den. Možná už ten příběh znáte a Vaše odpověď bude stejně jednoduchá a automaticky-mechanická, jako meziplyn před oblíbenou vracečkou. Nicméně jako kluci „od fochu“ budete mít stoprocentně více zkušeností a dojmů, než já. Pokusím se tedy vystihnout co nejlépe mojí potřebu a představu o novém (starším) voze. Nejprve trochu mé řidičské historie.

Jako každý benzínový nadšenec jsem měl první seznámení s autem dříve než jsem vlezl do autoškoly. Moje motokára, kterou jsem používal od dvou let, dědečkův Favorit, nebo taťkova 19 Renault by mohli vyprávět..

Prvním skutečně zábavným autem byl Golf GTi a 205GTi. Jenže vzledem k tomu, že moje papíry sotva zasychaly a auta byla starších kamarádů, vzpomínky na ně jsou v podstatě mlhavé.
Následovaly kilometry a zkušenosti ve 106 RG, Clio 1.4, a pak osudová chyba a přechod na úspornou notu v podobě Fabia Combi 1.4TDi.

Když se moje podnikatelské úspěchy trochu zvedly, dopřál jsem si sen – Audi A4 B7 2.0Tdi S-Line v plné parádě. To se psal květen 2008 a já byl na vrcholu blaha..Auto vypadalo božsky, podvozek byl k neutržení a vzhled ala S4 byl prostě cool. O 4 měsíce později se někomu v Praze tak moc líbila, že si jí vypůjčil a už nikdy nevrátil..

Poučen, že Francouzi se nekradou, pořídil jsem 407 coupe 3.0 V6. Nejlepší GT, které jsem si mohl pořídit! Vzpomínky na něj by zabraly celý článek a musím říct, že i přes obrovskou váhu a nemožnost vypnout plně stabilizaci jsme společně zažili spoustu legrace a na 19’kolech nadělali spoustu parády. Pocit a komfort s jakým 407 dokázala ujet 1000km na jeden zátah – tedy kromě tankování – je zatím nepřekonaný. Komfort, ticho, nejlepší bixenony co jsem kdy viděl.. (ano, ani BMW M5, Audi RS4 a spousta jiných premiových aut jim nesahala ani po kotníky..)
Jenže po tomto období jsem si uvědomil, že auta padají na ceně rychleji než burzovní ceny v době paniky, a kilometry které se v autě se bavím, jsou draze vykoupeny kilometry, které jenom cestuji se spotřebou 12,5l.
Ano, hádáte správně.. Opět diesel – tentokrát auto „z rozumu“ Passat 3C 2.0TDi CR, kterého mám dodnes. Mimochodem jsem s ním velmi spokojený. Zkoušel jsem Octavii L&K, Superb a jediný konkurent bylo Mondeo. Forda jsem ale nesehnal v takové výbavě, jako Passata. S odstupem času bych čekal o něco déle a raději pořídil Mondeo. Ten podvozek a odhlučnění je opravdu lepší..ale to je z jiného soudku.

Najednou je mi přes třicet a říkám si, že jsou věci, které v životě opravdu nechci prošvihnout. Vzhledem k tomu, že opravdových aut stále ubývá a jsou pod nesmyslnou taktovkou EU stále méně válcová a zábavná, rozhodl jsem se, že si jedno opravdové koupím a nechám si ho, třeba až do truhly.. Také se chci stát opravdu dobrým sportovním řidičem a to nepůjde bez odpovídajícího náčiní.

Passata přenechám milované ženě a rodině. Pro sebe potřebuji skloubit zábavu, náklady, denní použití, možnost alespoň nouzově převést děti a spolehlivost.

V hlavě mám jasnou odpověď ve tvaru Porsche 997 (4S, nebo GT3), ale ty jsou bohužel mimo finanční pětiletku – zejména jejich údržba a každodenní používání.

Takže zůstává RS4 B7 – bojím se spotřeby a nákladů na opravy. Navíc té zábavy bude o pořádný kus méně v létě. Jezdil jsem s ní a připadá mi, že jinak než čistě se na suchu jezdit nedá.. Nebo na to prostě nemám „koule“.

WRX STI (2014/15)- nejezdil jsem s ní. Jaká je při každodenním používání? Do noty by hrálo, že se jedná o nové auto, nejvíce vyladěné, prověřené a se zárukou. Na druhou stranu nákladů na údržbu a opravu se docela obávám.

BMW M3 E46 – seženu opravdu kus, který ještě něco vydrží ( o motorech, které potřebují GO toho bylo napsáno spousta..) Navíc, nikdy jsem neměl možnost se s ní projet.

M3 s osmiválcem – nikdy mě nenadchla a nelíbí se mi. Měl bych změnit názor? Co náklady a spolehlivost?

Peugeot RCZ – nejezdil jsem v něm.. byl to horký adept po 407 coupe, teď už bych ale raději zadokolu, nebo čtyřkolu. I když přiznávám, že poměr výkon/cena/náklady by byl zřejmě velmi příznivý. RCZR – netroufnu si říct, kolik může vydržet 1.6 uvnitř, ale někde se ten výkon přeci podepsat musí. Navíc nejvíce zábavy si chci užívat na vyprázdněných okreskách, ne na okruhu.

BRZ a GT86 – zkoušel jsem obě. Bohužel moje pocity byly smíšené. Prodejce mě ujišťoval, že auta se teprve „rozjedou“. V případě BRZ které mělo 36km bych tomu ještě věřil, u Toybaru s 3tis km už jsem byl skeptický.. Je někdo kdo je opravdu používá denně? S jakými náklady? Popřípadě řídil někdo nauto které mělo více než 10tis?
Navíc opravdu jsem postrádal trochu „normální“ chování auta.. buď nuda, tvrdost, hluk, nebo vydřené ( 🙂 ), ale uječené (nikoliv uchu lahodící) sparťanské sportovní auto. Na druhou stranu je nové, ale podle staré školy. A za to, jak jsem s prodejcem prodriftoval kruhový objezd po pár kilometrech za volantem, bych mu toho asi hodně odpustil.

S2000 – postrádá zadní sedačky, jinak jsem s ním strávil dva dny a bylo fantastické. Umocněno tím, že bylo hezky a auto bez střechy.. Ale to denní používání, asi ne.

350Z a 370Z – zadní sedačky a poměrně těžké auto.. S 350Z jsem jezdil a nepřišla mi až tak sportovní, velmi rychlá, to ano.. Co 370Z je o tolik lepší?

Ostré hot jako OPC, RS, ST, GTi nějak přehlížím. Mám pocit že to jsou auta posedlá gripem a né zábavou.

Budu velmi rád za Vaše názory a přeji pěkný den do redakce.
A. N.

Odpověď

Dobrý den, ... jak začít? Asi tím, že u mnoha uvedených aut jste si odpověděl už rovnou sám. Každopádně pokud potřebujete nouzově transportovat děti, rovnou vyloučíme všechny dvousedadlové vozy typu S2000. Mezi námi, GT86, RCZ, atd s těmi dětmi vzadu vydržíte na delší vzdálenosti tak do třetí třídy, ani v nich není extra místo, ale na krátký transport po mněstě to stačí. Asi by to chtělo nastínit rozpočet, pokud nechcete řešit veřejně, tak napište do redakce na email, ale pokud budete kupovat ojeté sportovní auto, tak se prostě nákladům na servis nevyhnete. 

RS4 B7 - bojím se spotřeby a nákladů na opravy.
- super auto, spotřeba nemusí být zase tak hrozná, ale za šest jezdit nebudete, to ne. Servis? Je to Audi, které kdysi stálo ke dvěma milionům a cena dílů a servisu tomu odpovídá i po ltech.

WRX STI (2014/15)- nejezdil jsem s ní. Jaká je při každodenním používání? Do noty by hrálo, že se jedná o nové auto, nejvíce vyladěné, prověřené a se zárukou. Na druhou stranu nákladů na údržbu a opravu se docela obávám.
- auto je to skvělé, a opět, jako u Audi, je to silné sportovní auto, bdue vás to stát peníze, spotřeba může být třeba 11, 12 litrů, ale i víc, pokud na to budete šlapat. Anebo míˇm, ale to vás to nebude bavit.

BMW M3 E46 - seženu opravdu kus, který ještě něco vydrží ( o motorech, které potřebují GO toho bylo napsáno spousta..) Navíc, nikdy jsem neměl možnost se s ní projet.
- skvělé auto, jaký kus seženete - to je otázka. Do motoru nikdo nevidí, všechny koně už taky pod kapotou asi nebudou a mohlo by se vám zdát "slabé," i když to není a určitě není pomalé.

atd. atd....

Pokud chcete sportovní auto, bude vás stát peníze, za servis, za palivo... Tak to prostě je. Obecně jde o auta relaitvně spolehlivá, ale každé ma to své, když ho používáte často - motor u Subaru, atd. Já na vašem místě bych si definoval rozpočet, pokud auto chcete napořád, tak počítal s tím, že vás bude třeba stát ještě jednou tolik a koupil si to, co je vás sen. Můžete spekulovat, snažit se předem odhalit všechny možné chyby či rizika, pak si ale nekoupíte nic, a stejně můžete i uprověřené tutovky narazit na vadný kus.

15.9.2014 2:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa automobilů?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněnímVaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@autoweb.cz

TOPlist