3 dotazy ze dne 13.7. jste

Dobrý den. 3 dotazy ze dne 13.7. jste uveřejnil bez odpovědi a na čtvrtý z téhož dne jste odpověděl, že si myslíte, že daný argument nezabere, avšak pokud se nemýlím, tak nedávno jste myslím říkal, že by to mohlo vyjít, ne? A i když pak vyšel rozsudek krajského soudu v Ostravě, tak jste říkal, že s ním nelze souhlasit. Tak jak to tedy doopravdy je? Můžete to sem prosím dát i s těmi dotazy, je jich hodně a takto zpětně se v tom nelze orientovat. Díky. ad1) Původní dotaz: Dobrý den, je možné, že se tímto http://aktualne.centrum.cz/ekonomika/doprava/clanek.phtml?id=705547 se potvrdil rozsudek č.j. 58 Ca 46/2009-37 nebo to na sebe nemá vliv? Děkuji odpověď: Citujete to určitě správně? Na stránkách NSS jsem takové rozhodnutí nenašel. Odpověď: JUDr. Tomáš Beran dnes před 2 hodinami 02. 07. 2011 v 17:48 doplnění: Omlouvám se, jestli jsem to napsal něják nepřesně, moc těm číslům nerozumím, ale měl za to že ten rozsudek č.j. 58 Ca 46/2009-37 je z Krajského soudu v Ostravě ohledně (ne)zákonosti měřění Passaty. Měl jste už na to i článek /policejni-passaty-bez-zapnutych-majaku-a-jejich-mereni/ bez odpovědi ad2) Původní dotaz: Dobrý den! V diskuzi k článku, zdali je MP oprávněná pokutovat jízdu na červenou jsou ještě nějáké nevyjasněné dotazy. Bylo by možno poprosit o odpovědi, myslím, že by to hodně lidí zajímalo. A ještě bych se chtěl zeptat jestli tedy odmítnutí zaplatit blokovou pokutu MP za tento přestupek má nějáký význam, když to můžou postoupit dál? Děkuji Odpověď: Tak vždycky se může stát, že to nestihnou projednat a přestupek se promlčí, ale jinak moc ne. Reakce: Jízda na červenou je celkem dost zásadní přestupek, takže jej asi budou řešit přednostně než např. překročení rychlosti o 10km/h. A pokud to nemá jiný význam, tak proč jít do správního řízení, když pak hrozí vyšší pokuta a navíc povinost uhradit náklady řízení? bez odpovědi ad3) Vážený pane doktore. Rád bych se zeptal dne 24.9.10 jsem byl přistižen hlídkou po vlivem alkoholu, den 2.2.11 jsem měl soudní stání (s pravomocným rozsudkem téhož dne), zákaz řízení na 22 měsíců. Obecné práce jsem již řádně vykonal, ŘP mi byl odebrán na rok (12 bodů). Toto jsem spáchal poprvé, žiju řádný život, chodím do zaměstnání, soudní poplatky jsem uhradil. Je šance, že mi po 11 měsících soud vyhoví v prominutí zbytku trestu zákazu řízení? Děkuji za odpověd. bez odpovědi ad4) Dobrý den, včera mě zastavila policie na dálnici za překročení povolené rychlosti o 64km/h. Předjížděl jsem auto s jejich neoznačeným Passatem v zádech, v té chvíli neměli puštěný maják, po předjetí auta jsem zpomalil a poté pustili maják a zastavili mě. V té chvíli jsem však nejel již více jak 160km/h což však již není na správní řízení. Mohou použít nahrávku jako důkaz ve chvíli, když neměli puštěný maják a podstatě porušovali zákon stejně tak jako já? Děkuji za odpověď O.Beran odpověď: Můžete to zkusit, ale obávám se, že tento argument nezabere.

Odpověď

ad 1) Důvodem je už i existence judikatury Nejvyššího správního soudu na toto téma. Proto ten názor, že ten argument asi nezabere. Neříkám, že s tou judikaturou souhlasím, ale využitelnost takového argumentu je z důvodů uvedených výše výrazně omezená a já osobně bych v obhajobě nepoužíval.

 

ad 2) Asi se neuveřejnila odpověď nebo jsem se někde v nastavování odpovědí ukliknul. Odpověď byla:"Důvody jsou stejné jako u předcházející odpovědi. Hlavní význam je v možnosti se z procesních důvodů uhájit, nicméně i ve správním řízení se můžete na místě zkusit dohodnout na blokové pokutě, pokud Vám není lhostejné platit pokutu někomu, kdo k tomu ze zákona není oprávněn."

 

ad 3) Asi zlobí technika. Odpověď byla:"Viz článek na toto téma v sekci Právní poradna.

http://www.autoweb.cz/pravni-poradna-bezplatna/prominuti-zbytku-trestu-zakazu-rizeni/18173"

 

ad 4) jako ad 1) shora.

2.8.2011 12:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa automobilů?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněnímVaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@autoweb.cz

TOPlist