Volvo testuje nový bezpečnostní systém

Pomůcka jménem Driver Alert má snížit množství nehod způsobených únavou za volantem.

Volvo v současnosti testuje bezpečnostní pomůcku Driver Alert, která má čelit únavě řidičů. Odhaduje se, že spánek řidiče způsobí 10 procent všech nehod a 20 procent nehod na dálnicích. Systém Volva se liší od obdobných novinek (vyvíjených například Saabem), sledujících pohyby očí a hlavy. Volvo využívá kameru umístěnou mezi čelním sklem a zpětnými zrcátky, která sleduje vzdálenost auta od silničního značení. Pokud auto opouští pruh nebo se pohybuje nekontrolovaně, zazní alarm a objeví se varování na displeji. Systém samozřejmě pomáhá i tehdy, pokud se řidič nevěnuje řízení z jiných důvodů, než je spánek (například ovládá navigaci nebo audiosystém).

Driver Alert nesleduje lidské chování, které se může lišit případ od případu, ale důsledky chování, což snižuje pravděpodobnost falešného poplachu. Driver Alert od Volva však nezaměňujme s obdobnými systémy pro jízdu v pruzích. Volvo ke svému zásahu nepotřebuje přejetí vodorovného značení. Na trhu by se nový systém mohl objevit do dvou let, po dalším nezbytném testování a ladění.

Jan Cacek

5.12.2005 1:59
Více o tématu: autohavárieVolvo

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa automobilů?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněnímVaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@autoweb.cz

TOPlist