Od června změny v povinném ručení!

Od června začíná platit novela zákona o povinném ručení. Poctiví řidiči jsou ve výhodě, ale menší komplikace nastávají pro všechny.

Hned na úvod si všimněme navýšení základního limitu plnění při škodách na majetku z dosavadních 18 milionů na 35 milionů. Limit při škodě na zdraví zůstává 35 mil. Zelená karta se stává jediným platným dokladem prokazujícím zákonné pojištění vozidla. Všechny ostatní karty (teď už bezcenné barevné papírky) pozbývají platnost 31.12. 2008. Nyní  bude zelená karta vydávána automaticky ihned po uzavření smlouvy o pojištění – odpadá tedy čekání, než vám jí pojišťovna pošle poštou. Další změnou je skutečnost, že nepojištěné vozidlo už nesmí na silnici ani stát, natož se pohybovat.

Doufejme jen, že soudruzi policisté nebudou ihned bazírovat na §17 a nechají ty řidiče, kteří sice mají uzavřené povinné ručení, ale nemají zelenou kartu (ta totiž byla vydávána na žádost pojištěnce), na pokoji. Pokud ale riskujete a jezdíte s nepojištěným autem, hrozí vám teď sankce až 40 000 korun.

Mohou se však vyskytnout i další komplikace. Na zelené kartě je napsán pouze pojistník, nikoli vlastník či držitel, kteří mohou být odlišní. Teoreticky tak hrozí problémy s přihlášením vozidel vlastněných leasingovými společnostmi. Teď už jen záleží na tom, jak se k tomu postaví pracovníci provádějící registraci vozidel. Povinností registru vozidel je i nadále ověřovat, jestli je vozidlo pojištěno. Kdo však pojištění sjednal, není z tohoto dokumentu možné zjistit.

autoweb.cz

5.6.2008 7:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa automobilů?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněnímVaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@autoweb.cz

TOPlist