Novinky od Volva mají přispět ke zvýšení bezpečnosti na silnicích

Volvo vyvinulo dva nové koncepty, které jsou zaměřeny na potírání podnapilých a usměrnění nezkušených řidičů.

Dlouhodobá snaha švédské automobilky o zlepšování bezpečnosti automobilů je notoricky známá, část úsilí upřela také na bezpečnost silničního provozu. Nyní představuje Volvo dvě novinky, které by v případě masovějšího rozšíření mohly pomoci zlepšit neradostnou situaci na silnicích.

Podle Evropské komise zemře v Evropě při nehodách s účastí alkoholu asi 10 000 lidí ročně. Navíc jsou následky mnoha nehod vážnější, než by bylo nezbytně nutné, protože část účastníků dopravních nehod není připoutaná. Volvo proto vyvinulo tzv. breathalyzer, tedy zařízení kontrolující množství alkoholu v dechu, které je spojeno s bezpečnostním pásem. Řidič po nasednutí do auta dýchne do zařízení a pokud je vše v pořádku, rozsvítí se zelené světlo. Po zapnutí pásu lze auto normálně nastartovat. Pokud množství alkoholu přesahuje povolený limit (u nás stále 0,0 promile), auto nenastartujete.

Druhá novinka je zaměřena na snížení počtu nehod zapříčiněných vysokou rychlostí v kombinaci s nezkušeností. Podle statistik EU je riziko nehody u věkové skupiny 18-25 let více než dvakrát vyšší než u skupiny 26-50 let. Volvo tedy vyvinulo speciální klíč, který lze předem naprogramovat na určitou maximální rychlost. To by pomohlo například rodičům, kteří půjčí své auto dítěti s čertvým řidičským průkazem.

Volvo hodlá pokračovat ve vývoji podobných systémů, přičemž bude sledovat reakce veřejnosti a zájem automobilového průmyslu.

Jan Cacek

2.9.2005 10:20

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa automobilů?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněnímVaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@autoweb.cz

TOPlist