J. D. Power: Lexus opět vede

Tentokrát jde ovšem o trochu jiný žebříček, J. D. Power totiž nezjišťuje jen spokojenost dlouhodobých majitelů, ale i těch úplně čerstvých.

Firma J. D. Power and Associates proto pořádá anketu spokojenosti zákazníkům s nákupem nového vozidla. Bodování je založeno na kvalitě dealerství, prodejců, celého průběhu „papírování“ a financí, doby a způsobu dodání vozidla a v neposlední řadě na cenách jednotlivých modelů.

Tento rok zvítězil Lexus, z tisícovky možných bodů jich získal 897, čímž si od loňska o 10 bodů polepšil. Na druhém místě je automobilka Hummer, těsně následovaná značkami Jaguar, Lincoln a Mercedes-Benz. Studie se zúčastnilo 38 600 zákazníků, kteří si koupili nové auto v průběhu měsíce května. 44% z nich uvedlo, že za auto nakonec utratili víc peněz, než původně plánovali.

Studie dále ukazuje, že když je zákazník se způsobem nákupu vozu nadmíru spokojen, je velká pravděpodobnost, že se k dealerovi bude vracet na servis i po skončení záruky. Zhruba 61% zákazníků, kteří uvedli, že zkušenost s nákupem vozu „překonala jejich očekávání“ potvrdilo, že se budou ke svému dealerovi vracet na servis. Z těch, u kterých nákup vozu pouze „stěží dosáhl očekávání“, se do stejného servisu vrátí pouhých 37%.

Jistě jste už pochopili, že anketa probíhala v USA a nutno podotknout, že přístup dealerů se může v jiných státech výrazně lišit. Podle zkušeností redakce (i když jsme pochopitelně žádný hlubší průzkum neprováděli) je dost pravděpodobné, že by to značka Lexus vyhrála i u nás: zejména nákup větších a luxusnějších vozů se totiž může odehrávat v salonku luxusní restaurace nedaleko Staroměstského náměstí a s takovým přístupem zatím jiné značky nemohou soupeřit.

autoweb.cz

17.11.2007 7:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa automobilů?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněnímVaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@autoweb.cz

TOPlist