Fiat + Chrysler: dohoda dosažena

Fiat nyní vlastní 20% podíl v americké automobilce a začíná úřadovat.

Co že se to děje? Proč italská automobilka získává kontrolu nad americkým výrobcem? Protože Chrysler byl donucen vyhlásit bankrot a požádal o ochranu před věřiteli.

Nyní Chrysler doufá, že se mu podaří během 30 až 60 dnů představit strategii, která pomůže zvýšit konkurenceschopnost jeho produktů. K tomu by mělo dopomoci právě know-how Fiatu na poli výroby a vývoje menší efektivních vozidel. Fiat totiž patří v Evropě k automobilkám s nejnižšími průměrnými emisemi.

Fiat tak v rámci dohody nabyl 20% podíl v Chrysleru, 55 % spadá na Dobročinnou asociaci zaměstnanců a po deseti procentech si rozdělí vláda USA a Kanady. Fiat ale bude moci nabýt dalších až 15 %, pokud splní tři následující kritéria:

– 5 %, pokud přinese platformu pro malé Chryslery se spotřebou pod 6 l/100 km, která se bude vyrábět v USA.

– 5 %, pokud začne v USA vyrábět efektivní motory s nízkou spotřebou pro Chrysler.

– 5 %, pokud umožní Chrysleru přístup je své globální síti distributorů, aby pomohl Američanům s odbytem.

Bob Nardelli, šéf Chrysleru, který byl donucen k resignaci, oznámil, že tímto krokem získá Chrysler potřebné technologie a znalosti ke stanovení nových cílů a strategie. Chrysler tak prý bude schopen vyrábět efektivní, kvalitní a konkurenceschopné automobily, které budou zákazníkům nabízeny prostřednictvím většího množství dealerů a s lepším servisním zázemím i službami.

autoweb.cz

4.5.2009 8:19

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa automobilů?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněnímVaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@autoweb.cz

TOPlist