300 km/h na plyn

Německý úpravce Hartge chystá speciální BMW, které má dosáhnout rychlosti 300 km/h. Pohonnou látkou bude LPG.

Pochopitelně právě druh pohonné látky je na celém projektu to nejzajímavější. Zatímco většina lidí si LPG, neboly zkapalněný zemní plyn, spojuje s taxíky, dodávkami a jinými užitkovými vozy, jejichž majitelé chtějí co nejnižší provozní náklady, u Hartge se rozhodli dokázat, že LPG není žádná druhořadá pohonná hmota.

Nástrojem demonstrace se má stát BMW řady 1, pojmenované příhodně V300+ (pro ty, kdo při fyzice nedávali pozor, proměnná „v“ se používá pro označení rychlosti). Pokud se jim s malým bavorákem skutečně podaří dosáhnout třísetkilometrové hranice, získají titul nejrychlejšího vozu, poháněného LPG.

Šanci mají slušnou, za základ „plynové“ přestavby totiž poslouží Hartge H1, tedy jedničkový bavorák vyladěný na úctyhodných 450 koní.

Firma Hartge, sídlící v Saarbrückenu, ovšem není na projekt sama. Zapojí se do něj odborníci z tamní Ekonomické a Technické Univerzity, německé Ministerstvo životního prostředí a další odborníci na automobilovou techniku a energetiku.

Honza Koubek

16.7.2007 7:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa automobilů?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněnímVaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@autoweb.cz

TOPlist