25. IQ Jänner Rallye – 1. etapa live

RZ 11: Valoušek vylétl, vítězí Pech (aktualizováno 19:38)

Ve čtvrtek večer začal v Rakousku 25.ročník IQ Jänner Rallye. Ačkoliv je to tradiční sněhová soutěž, letos bylo teplo a po sněhu ani památky.RZ1 Freistadt – Trölsberg, délka 9.20 km
Tyto podmínky vyhovovaly nejvíce úřadujícímu mistru republiky v rely Václavu Pechovi, který zvítězil o 4,7 s nad svým dle očekávání největším soupeřem Raimundem Baumschlagerem. Třetí byl s šestivteřinovou ztrátou Pavel Valoušek i přes skutečnost, že mu nefungovalo optimálně turbo. Vozy Mitsubishi obsadili prvních devět pozic, nejlepším jezdcem Subaru byl desátý Vojtěch Štajf. Mezi vozy skupiny A6 byl nejrychlejší Jaromír Tarabus s Ignisem S1600 (18. místo), který překonal i loňského účastníka J-WRC Aarona Burkarta. Smolařem se stal Achim Mörtl, jehož trápil plynový pedál a jezdec tak uzavřel startovní pole se ztrátou téměř čtyř minut, čímž jezdec ztratikl šanci na jakékoliv dobré umístění.RZ2 Liebenstein – Windhing, délka 12.80 km
Ani na druhé rychlostní zkoušce nedošlo ke změně a Pech díky vítězství zvýšil svůj náskok na Baumschlaggerakterý ztratil téměř čtvrt minuty a skončil až pátý. Před Mundlem dojel včerejší smolař Achim Mörtl, jenž se snaží dohnat včerejší ztrátu, a mitsubishi Hermanna Gassnera a Stiga Blomqvista, kteří se tak posunul na 3. resp. 4. místo před Pavla Valouška. Václav Arazím klesl z 5. místa na 12., když vyjel z tratě. Ve skupině A6 vyhrál Burkart s C2 S1600 před Petákem, oba se tak dostali před Tarabuse, který byl až čtvrtý.RZ3 Weitersfelden, délka 8.44 km
Na 3. RZ byl opět Václav Pech nejrychlejší. Raimund Baumschlagger si místo boje o vítězství musí hlídat spíše své druhé místo. Hermanna Gassnera ale tentokrát těsně porazil a zvýšil svůj náskok na něj na 2,7 s. Před oběma opět dojel Achim Mörtl, jediné subaru jezdící špičkové časy. Valoušek byl 5. a dotáhl se těsně za Blomqvista. Oběma ale šlape na paty Krisztian Hideg. V čele skupiny A6 je situace daleko vyrovnanější, ve třetí erzetě máme třetího vítěze. Stal se jím Josef Peták, který tak snížil ztrátu na Burkarta pod 2 vteřiny. 3. a 4. místo si upevnili Tarabus a Tlusťák.RZ4 Liebenstein – Windhing, délka 12.80 km
Stále naprosto suverénní jsou výkony Václava Pecha, jenž ještě nepoznal v letošní sezoně přemožitele, druhý byl tentokrát Hideg, jenž se tak dostal na 4. pozici před Valouška a Blomqvista, kteří se prohodili. V boji o druhé místo se Gassner o kousek přiblížil Baumschlagerovi. Z vítězství v kategorii A6 se radoval Aaron Burkart, druhý byl Tarabus a až třetí Peták.RZ5 Weitersfelden, délka 8.44 km
Pátá rychlostní zkouška přinesla změnu, když byl poprvé poražen Václav Pech. Vítězem se stali se stejným časem Pavel Valoušek a Hermann Gassner, třetí skončil Achim Mörtl, na Pecha zbylo až 4. místo. I tak nadále úřadující mistr republiky vede o více než půl minuty před Baumschlaggerem, který má jen 0,6 s k dobru na Gassnera. Valoušek, který se vrátil před Hidega, je o dalších deset vteřin dál. Ve třídě A6 si připsal druhé vítězství Tarabus a přiblížil se tak Petákovi, jenž byl až 4.RZ 6 Lasberg – St.Oswald – Wartberg, délka 16.88 km
Rakouský jezdec Raimund Baumschlager ještě nehodil flintu do žita a letos poprvé dokázal na Jänneru zvítezit v rychlostní zkoušce, když o 2 vteiny porazil Václava Pecha. Tím se zase vzdálil Gassnerovi, na něhož se pomalu začíná dotahovat Valoušek, jenž byl nyní třetí. Ve třídě A6 dal o sobě vědět Antonín Tlusťák, za ním skončili Tarabus a Burkart. Nevedlo se Petákovi, který dojel 4. a klesl na celkové třetí místo.RZ7 Pregarten, délka 8.52 km
Pech zvítězil již popáté a opět zvýšil svůj náskok na Baumschlagera, který byl třetí. Před něj se na této erzetě dostal Franz Wittmann, který se dosud pohyboval až na konci první desítky. Valoušek byl 4. a opět se o ždibeček přiblížil Gassnerovi. V kategorii A6 vyhrál Burkart před Petákem a Tarabusem, rozdíly však byly minimální.RZ8 Bad Zell – Schönau, délka 18.15 km
Již přejezd na mezi sedmou a osmou erzetou byl osudný pro Stiga Blomqvista, který musel odstoupit kvůli technickým problémům. S téměř dvacetikilometrovou rychlostní zkouškou se nejlépe vypořádal Pavel Valoušek a v cíli se posouval před účastníka Mitropa Cupu Hermanna Gassnera. Přesně o jednu sekundu zaostal za Valouškem průběžně vedoucí Václav Pech a jeho náskok na Raimunda Baumschlagera povyrostl o něco málo přes dvě sekundy. Třetí byl Achim Mörtl, který se již dokázal probít na 17. pozici. Vítězem doposud vyrovnané třídy A6 se stal suverénně Aaron Burkart, který Petákovi a Tarabusovi ujel o více než dvacet vteřin.RZ9 Lasberg – St.Oswald, délka 16.88 km
Již potřetí se stal vítězem rychlostní zkoušky Pavel Valoušek, opět to ale nebylo o moc, Pech s Gassnerem skončili těsně za ním. Ostatní však nabrali ztrátu přes deset vteřin, takže Baumschlager klesl za Valouška na třetí místo a Gassnera má opět hned za svými zády. Pátý je Hideg, který slevil ze svého dopoledního tempa, a šestý Wittmann, rozestupy zde jsou už ale docela velké. Ve skupině A6 dojela trojice Burkart, Peták a Tarabus těsně za sebou, takže se zde pořadí nemění. Pro technické potíže skončila v této erzetě soutěž pro Milana Lišku, který byl ovšem stejně až 26. Vojtěch Štajf dosta půl minuty penalizace za zdržení v servisu, klesá tak o dvě místa na 9. pozici.RZ10 Pregarten, délka 8.52 km
Pavel Valoušek již potřetí v řadě dokázal porazit své soupeře s novějšími vozy. Druhým místem se Hermann Gassner posouvá před Raimunda Baumschlagera na třetí pozici, Pech si i přes 3. místo v RZ drží pohodlný náskok 38 s. Jaromír Tarabus potvrdil, že mu vyhovuje jízda za tmy a zvítězil ve své kategorii, Aaron Burkart byl druhý a Josef Peták třetí.RZ11 Bad Zell – Schönau, délka RZ 18.15 km
V poslední dnešní rychlostní rychlostní zkoušce bohužel přehnal Pavel Valoušek svojí snahu a vyletěl z trati. Václav Pech uzavřel první etapu stylově, tedy dalším vítězstvím a vede o téměř minutu před Raimundem Baumschlagerem, který se vrátil před Hermanna Gassnera. Jelikož ve výsledcích chybí Krisztian Hideg, posouvá se na čtvrté místo Franz Wittmann, pátý je Václav Arazím a šestici Lancerů uzavírá Josef Semerád. Nejvýše z ostatních vozů je Impreza Vojtěcha Štajfa na sedmém místě. Noční jezdec Jaromír Tarabus opět zvítězil mezi vozy A6 a díky odstoupení Aarona Burckarta se dostává do čela skupiny před Josefem Petákem a Antonínem Tlusťákem. Ve výsledcích také chybí Achim Mörtl, který dnes po celý den předváděl skvělou stíhací jízdu.