24h Le Mans 2011 a těsné vítězství Audi R18 TDI

Letošní vytrvalostní závod 24h Le Mans byl poznamenán několika velmi dramatickými nehodami. A závodilo se až do úplného konce.

Další ročník slavné čtyřiadvacetihodinovky v Le Mans zná vítěze i poražené. Letos ale nebylo nic rozhodunté až do úplného konce. Po 24 hodinách a 355 okruzích nakonec protlo vítězné Audi R18 TDI cílovou pásku pouhých 13,8 sekundy před druhým Peugeotem 908. Vozy Peugeot 908 obsadily i celkové třetí, čtvrté a páté místo.

Vítězné Audi R18 TDI řízené posádkou Marcel Fässler, André Lotterer a Benoit Treluyer bylo jediným speciálem Audi, který dojel do cíle. První vůz Audi ztratilo už v první hodině závodu, kdy hrozivě havaroval po kolizi s pomalejším Ferrari Allan McNish (viz video). Druhý vůz Audi odstoupil po další vážně nehodě v noční fázi závodu, kdy Mike Rockenfeller opět kolidoval s jedním ze soupeřů.Vozy Peugeot 908 nasadily ke stíhací jízdě a posádka ve složení Sebastien Bourdais, Simon Pagenaud a Pedro Lamy bojovala s posledním přeživším Audi až do úplného konce. Chybělo jim již zmíněných 13,8 sekundy, což je jeden z nejtěsnějších rozdílů historie. Další Peugeot ztrácel na vítěze dvě kola, následující pak čtyři okruhy. Totálně pohořely speciály Aston Martin, které odstoupily už v úplném začátku závodu.

Český závodník Jan Charouz startoval v kategorii LMP2 v týmu OAK Racing s vozem OAK Pescarolo-BMW. Tým skončil pátý v kategorii LMP2 a celkově na 14 místě se ztrátou 42 kol. Kategorii LMP2 vyhrál tým Greaves Motorsport s vozem Zytec Nissan, který urazil 326 kol, druhý tým Signatech Nissan ztrácel šest okruhů a třetí Level 5 Motorsport sedm kol.Kategorie GTEPro byla poměrně vyrovnaná. Zvítězil tým Corvette Racing, který urazil celkem 314 kol, ve stejném kole dokončil i druhý tým AF Corse s vozem Ferrari 458 Italia. Tým BMW Motorsport s BMW M3 GT2 ztrácel na první dva jeden okruh.V kategorii GTEAm zvítězil opět Chevrolet Corvette v týmu Larbre Competition s celkovým nájezdem 302 okruhů. Druhý skončil stejný tým, ale s vozem Porsche 911 RSR se ztrátou jednoho kola. Třetí Robertson Racing LLC s vozem Ford GT již ztrácel 17 kol.

Letošní vytrvalostní závod 24h Le Mans dokončilo celkem 28 posádek z 56 startujících. Nejrychlejší kolo závodu si připsala vítězná posádka Audi R18 TDI s časem 3:25,289.