Platnost kupónů dálničních známek na rok 2006

Novelou zákona o pozemních komunikacích (13/1997 Sb.) zákonem č. 80/2006 Sb. došlo ke zkrácení platnosti kupónů dálničních známek o jeden měsíc, když až do současné doby platily „staré“ kupóny do ledna následujícího roku.

Nová textace ust. §21b zákona o pozemních komunikacích tak v průběhu jejich platnosti zkrátila jejich platnost do konce prosince 2006 takto:“

Platnost kupónu

(1) Platnost kupónu prokazujícího úhradu časového poplatku na kalendářní rok počíná 1. prosincem roku, který bezprostředně předchází kalendářnímu roku vyznačenému na kupónu, a končí 31. lednem bezprostředně následujícího kalendářního roku s výjimkou kupónu, prokazujícího úhradu časového poplatku na kalendářní rok bezprostředně předcházející kalendářnímu roku nabytí účinnosti tohoto zákona. V tomto kalendářním roce končí platnost kupónu prokazujícího úhradu časového poplatku za kalendářní rok 31. prosince kalendářního roku vyznačeného na kupónu.

(2) Platnost kupónu prokazujícího úhradu časového poplatku na 1 měsíc počíná dnem vyznačeným na kupónu a končí uplynutím dne bezprostředně následujícího měsíce, který se číselně shoduje se dnem vyznačeným na kupónu. Není-li takový den v příslušném kalendářním měsíci, připadne konec platnosti na poslední den tohoto kalendářního měsíce.

(3) Platnost kupónu prokazujícího úhradu časového poplatku na sedm dnů počíná dnem vyznačeným na kupónu a končí uplynutím sedmého kalendářního dne.“

V této souvislosti se proto objevily otázky, zda tato změna zákona a podmínek v něm uvedených není protiústavní, když narušuje základ právní jistoty a retroaktivně stanovuje určité podmínky do doby, kdy neplatily. Ačkoli by tuto otázku rozhodly až soudy vyšších instancí, např. Nejvyšší správní soud anebo spíš Ústavní soud, rozhodně nelze doporučit si od začátku roku 2007 nekoupit novou dálniční známku.

Sankce za řízení vozidla bez platné dálniční známky bude až 500 000 Kč a nelze dostatečně jistě spoléhat na to, že by Ústavní soud uvedené ustanovení zrušil. Jakkoli lze mít tedy za to, že legislativně-technicky se jedná o protiprávní změnu podmínek v době jejich trvání, asi málokdo si troufne dostat vysokou pokutu a pak několik let doufat, že mu Ústavní soud dá zapravdu. Ministerstvo si toho je nepochybně dostatečně vědomo a až s určitou drzostí veřejně mění podmínky platnosti dálničních známek zpětně.

Argumentem z druhé strany je tlak směrnic EU, které znemožňují duplicitní vybírání mýtného a kupování dálničních známek pro totéž vozidlo, proto to zkrácení o jeden měsíc pro účely sladění s ostatními změnami (zejména mýtným).

Jakkoli lze tedy nesouhlasit s postupem zákonodárce při změně uvedeného zákona, který narušuje zásadu zákazu retroaktivity, od Nového roku lze doporučit mít novou dálniční známku.

JUDr. Tomáš Beran

5.12.2006 3:31| autor: JUDr. Tomáš Beran

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa automobilů?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněnímVaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@autoweb.cz

TOPlist