Lze převádět bonusy z povinného ručení?

To záleží. Bonusy z povinného ručení jsou evidovány u České kanceláře pojistitelů (ČKP), a to buď na rodné číslo, nebo na identifikační číslo organizace.

ČKP eviduje každou pojistku na povinné ručení, která byla uzavřena na dané rodné číslo nebo na IČO organizace, a zda a kolik dopravních nehod držitel této pojistky způsobil. Podle těchto dat pak každá pojišťovna určuje takzvané bonusy z povinného ručení, zjednodušeně řečeno, jak dlouho jste byli pojištěni a kolik nehod jste způsobili.

Z toho také vyplývá, jak je možné bonusy převádět. Jedná-li se o fyzickou osobu, bonusy se váží k osobě, ne k vozidlu. Koupíte-li si nové auto nebo si chcete stávající auto připojistit, je možné bonusy z vašeho předchozího povinného ručení převést na nové pojištění. To vám umožní novou pojistku zlevnit, někdy i výrazně. Maximální sleva za bonusy může dosáhnout až 50% z ceny, kterou by dostal řidič bez jakýchkoli bonusů.

Také je možné použít bonusy z povinného ručení na havarijní pojištění. Většina pojišťoven při sjednání havarijního pojištění zohledňuje vaši historii z povinného ručení a jezdíte-li bez nehod, dá vám slevu i na havarijní pojištění.

U organizace je to podobné. Bonusy se váží na organizaci, ne na auto nebo na řidiče. Z toho také vyplývá, že bonusy není možné převést z fyzické osoby na organizaci nebo obráceně.

Na to většinou doplatí řidiči, kteří nějakou dobu jezdili se služebním autem a poté si koupili vlastní vůz. Přestože jezdí bez nehod a zasloužili by si lepší cenu, nemají žádný záznam v ČKP na svoje rodné číslo a pojišťovna tak není schopna odhadnout, jak dobře či špatně jezdí. Takže jim žádnou slevu nedá.

Pozor také na flotilové pojištění. Krátkodobě se může vyplatit, ale tady platí to samé, co u organizace. Pojistka není evidována na vaše rodné číslo, tedy nemáte záznam v ČKP a při sjednání další pojistky na vás zaplatíte výrazně více, protože nebudete mít žádné bonusy.

16.4.2017 12:01| autor: Autoweb.cz | zdroj: Klik pojištění

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa automobilů?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněnímVaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@autoweb.cz

TOPlist