Rakovan: Jeremy Clarkson stále sarkastický – co by se tak mohlo pokazit?

Jak se zdá, kdysi motoristický pořad TopGear má namále, díky údajnému nevhodnému chování moderátora Jeremyho Clarksona. Je mi to celkem jedno...

Musím připustit, že celá ta mela kolem suspendování Jeremyho Clarksona je mi zcela ukradená. Nic proti TopGearu, naopak se dovolím považovat za poměrně zarytého příznivce už třeba jen z titulu, že jsem byl u prvního vydání české mutace časopisu TopGear a pak v něm roky pracoval.

A byly chvíle, kdy jsem velmi rád sledoval i televizní pořad jako takový… Ale – aniž bych upírat Jeremymu jedinečnost a speciální status rebelské moderátorské hvězdy, mi on, potažmo ani TopGear, pokud dojde k jeho ukončení, chybět nebudou. Nemyslím si, že je člověk nenahraditelný – ze zkušenosti vím, že není. A hlavně, TopGear už dávno není pořadem o autech a pokud se mám dívat na komediální seriál, nemusí v něm nutně být Clarkson, May a Hammond. Při oblibě britského humoru se pobavím stejně dobře s Mr. Beanem, Malou Velkou Británií, nesmrtelným Monthy Pythonovým létajícím cirkusem nebo třeba Ano, pane ministře.

V pořadech o autech mám rád a očekávám, ehm, auta. Ta mi třeba chyběla v díle, ve kterém TopGear jel napříč (tuším) Vietnamem. Po pěti minutách u obrazovky, kdy trojice jela na skútrech, jsem se po letech věrnosti s TopGearem rozloučil a nikdy se k němu už zcela nevrátil, nepočítám-li občasné náhodné chvilky. Jako naposledy, když jsme viděl část dílu, ve kterém pánové měli postavit sanitku… Definitivně jsem si potvrdil, že TopGear už mi nemá co říct (narozdíl od Fifth Gearu), ne ve chvíli, kdy zábava klesla na úroveň periferní srandy nováckých estrád s prvoplánovou fekální zábavou Josefa Aloise Náhlovského.


Úkol pro moderátory – jízda v sanitce s cévkováním pacienta/figuríny do umělého bimbajícího se penisu, pěchování střev (uzeniny?) zpět do oblasti žaludku, močení do obličeje, zvracení… Ne, tohle bylo na můj vkus příliš, tedy s ohledem na jinak skvělé, vtipné glosy, které se až dosud obešly bez perverzních rekvizit. A to říkám jako člověk, kterému (ve vhodnou chvíli, třeba v hospodě u piva) není laciný, až černý humor cizí. TopGear ale podle mne má navíc a ve chvíli, kdy sklouzl do těchto sfér, jsem se s ním nadobro rozloučil a už se na něj nikdy nepodíval. Zpět a aktuálnímu dění kolem Jeremyho Clarksona – nevím co se teď stalo, nebyl jsem u toho a je i to dost jedno. Ale pokud dal někomu pěstí jen proto, že nedostal jídlo, tak je to hulvát, který si zaslouží adekvátní trest.

Nemyslím si, že tím je zrovna suspendování a konec seriálu, ale vzhledem k jeho chlapáckému chování by pětadvacet na holou (doslova) bylo lepší exekucí. V Norsku by asi nesouhlasili, ale v našich podmínkách a v Británni staré doby by to pro nevychovaného fracka byl, bez ohledu na pokročilý moderátorův věk, jistě ten nejpádnější trest. Nevadí mi a nikdy nevadily Jeremyho ostré narážky a komentáře – rasistické, xenofobní, mířené proti ženám či imigrantům… Ale mezi tím mluvit o něčem a dát někomu pěstí (znovu říkám, že jsem tam nebyl a vycházím z veřejně dostupných informací) je rozdíl.

Jeremy tímto aktem (pokud ho spáchal, jak by se mělo ukázat ve vyšetřování) nejenom že rozesmutněl všechny diváky, kteří čekali na nový díl TopGearu, ale – podle mého je to závažnější – poškodil status britského humoru přeplněného sarkasmem. Sarkasmus není to, když primadona kolem sebe mlátí rukama, protože nedostala najíst.

Závěrem zpět k nadpisu. Jeremy Clarkson je (byl) nejenom moderátor TopGearu, ale také spisovatel, vydal řadu knih, vyšly i v českém překladu. A na podzim mu u nás má vyjít jeho nová kniha s názvem Co by se tak mohlo pokazit… Myslím, že teď si Jeremy může na tuhle otázku sám odpovědět.

12.3.2015 9:50| autor: Filip Rakovan

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa automobilů?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněnímVaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@autoweb.cz

TOPlist