Jaká je vize budoucnosti automobilu v podání francouzského lva?

Tajemství se skrývá v pojmenování Peugeot Inception Concept, které kombinuje velké skleněné plochy s futuristickým pojetím elektromobility.
peugeot_inception_concept_2301cn210-63b6bfca6374a-1100x618.jpg Zdroj: Peugeot

Na první pohled netypické auto se zvláštně protáhlým čumákem a prudce useknutým zadkem skrývá mnohá tajemství, která jsou předzsvěstí časů budoucích.

Design ze Zpátky do budoucnosti

Peugeot Inception Concept je postavený na platformě STLA Large  a je vystavěný jako hatchback s nízkou situletou. Na první pohled vás zaujme kontrast mezi dynamickým profilem vytvářejícím postoj šelmy a kabinou navrženou jako skleněná kapsle, která je protažená až před nohy řidiče a spolujezdce. Při bočním pohledu je to pořád hatchbackový Peugeot, z pohledu shora ale trošku „vetřelec“, a to zejména kvůli rozsáhlému prosklení.

Skla ještě více než ve sklárně

Cestující obklopuje až 7,25 m2 prosklené plochy ve formě čelního skla, bočních oken a oken u zadních sloupků. Jedná se o sklo NARIMA®, které je určené pro stavebnictví a pro potřeby automobilky bylo upraveno tak, aby si zachovalo tepelné vlastnosti. Má teplejší odraz ve žlutých barvách a spíše chladnější propustnost v namodralých tónech.  Zvenčí se odráží na barvě karoserie, uvnitř pak rozptyluje odrazy světla na materiály a neustále mění jejich odlesky a odstíny.

Karoserie odráží prostředí kolem

Odstín karoserie vozu Peugeot Inception Concept se skládá z velmi jemných kovových pigmentů a je jednovrstvý, což znamená, že se při jeho aplikaci spotřebuje mnohem méně energie. Jeho vzhled zvýrazňuje křivky karoserie a stejně jako prosklení se zabarvuje podle vnějšího prostředí.

Fusion mask

Přední nárazník nabízí zcela nový světelný podpis Peugeot, který tvoří tři ikonické drápy. Tato nová, pro značku velmi charakteristická přední část propojuje mřížku chladiče a světelný podpis do jediného objektu, v němž jsou rovněž umístěny senzory. Celek je tvořen jedním kusem skla s logem uprostřed, které podtrhuje 3D luminiscenční efekt. Přes tuto masku probíhají tři tenké vodorovné proužky protnuté třemi drápy. Všechny čtyři optické moduly jsou umístěny pod skleněnou maskou, která sama o sobě vytváří zrcadlový efekt. Je vytištěna digitální technologií INKJET.

Expresivní záď

Zadní část, která odráží nový podpis přední části vozu, obsahuje tři ikonické lví drápy a vytváří spolu s dvěma vrstvami skla magicky působivý efekt. Záď vozu zdůrazňuje jemné tvarování blatníků, vyznačující se jednoduchou linií, která se rozšiřuje plné křivky.

Uvnitř čistě a elegantní

Uvnitř naleznete nové  řízení Hypersquare, které  nabízí intenzivnější pocity na palubě díky svižné jízdě a intuitivnější generaci místa řidiče i-Cockpit®. Jediným dotykem prstu ovládáte všechny parametry jízdy a díky technologii steer-by wire je řízení instinktivnější a jednodušší jako ve videohře, která je však přenesená do reálného života. Klasický volant je nahrazen volantem Hypersquare u něhož mechanické spoje nahrazuje digitální elektrické ovládání.


Sedadla a podlaha jsou potaženy sametem, 100% recyklovaným polyesterem s výrazným kovovým leskem, který reaguje na světlo rozptýlené skleněnou kapslí. Materiál je 100% recyklovaný. Tento samet je  vyrobený 3D tiskem se vzory, aby mohl sloužit jako koberec. Kontinuity mezi sedadly a podlahou se dosahuje pomocí jediného materiálu.

Na jedno nabití až 800 km

Stoprocentně elektrický Peugeot je vybaven technologií 800 V. Jeho baterie s kapacitou 100 kWh umožňuje ujet na jedno plné nabití 800 km. Jeho spotřeba má být obdivuhodně nízká – pouhých 12,5 kWh na 100 km. Baterie se nabije na vzdálenost odpovídající 30 km za jednu minutu, tedy 150 km za pět minut. Peugeot Inception Concept se nabíjí indukčně čili jednodušeji, bez nutnosti používat kabel. Obsahuje dva kompaktní elektromotory, jeden vpředu a druhý vzadu, dělají z vozu Peugeot Inception Concept vůz s pohonem všech 4 kol.

Peugeot Inception Concept bude od roku 2025 inspirací pro budoucí produkty automobilky Peugeot, a to včetně nejkompaktnějších modelů.

6.1.2023 5:00| autor: Tomáš Malík | zdroj: Peugeot

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa automobilů?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněnímVaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@autoweb.cz

TOPlist