Harrachov – ideální místo pro lyžování, zábavu i odpočinek

Přemýšlíte kam vyrazit na pánskou jízdu, nechce se Vám cestovat daleko a vadí Vám, že si v zahraničních střediscích nedáte české pivo? Vyrazte do Harrachova. Právě v městečku na západní straně Krkonoš se totiž snoubí ideální podmínky pro sportování, zábavu po návratu ze sjezdovky nebo z výletu na běžkách, a protože údolí říčky Mumlavy má své kouzlo, určitě si tu i odpočinete a vyvětráte hlavu z každodenních starostí.
titulka-42-1100x618.jpgCelá galerie 3 Zdroj: archiv redakce

Tradice zimních sportů se v městečku sahá až do 19. století, kdy hrabě Harrach dovezl do Čech první lyže. První skokanské můstky, které Harrachov proslavily, a dodnes jsou klíčovou dominantou obce, oslaví brzy stoleté výročí a první závodníci se na harrachovských svazích proháněli v roce 1923. Areál dnes nabízí lyžařům a snowboardistům 2 sedačkové lanovky, které vedou na Čertovu horu a lyžařský vlek na severní straně, sloužící také k večernímu lyžování. Lanovka na Čertovu horu z centra městečka se 130 čtyřmístnými sedačkami je dlouhá 1300 metrů, nahoru jede necelých 9 minut. Z dolní stanice (665 m n. m.) překonává převýšení 357 metrů. O něco kratší je další čtyřsedačková lanovka z Rýžoviště, ta má 900 metrů a přepraví 2150 osob za hodin, během 6 minut zvládne překonat téměř 300 metrů převýšení.

Každý si pak pro sjezd dolů jistě vybere jednu ze 4 sjezdovek, které dávají možnost užít si pohodový den na svahu všem věkovým i výkonnostním kategoriím. Směrem do Rýžoviště se rozkládají pláně 1640 metrů dlouhé a asi nejoblíbenější červené sjezdovky a pozvolná 2200 metrů dlouhá modrá trasa, kterou bez problému zdolají i začátečníci. Napravo od lanovky vede o něco kratší a o to prudší černá sjezdovka, kterou si oblíbili zkušení lyžaři, je strmá, úzká a nejsou tu žádná odpočinková místa, sjezdovka je v celé své délce jeden prudký hank, úprava sjezdovky je nepravidelná, při větším sněžení se neupravuje a stává se tak oblíbenou pro milovníky freeridového lyžování. Do centra města pak na druhé straně Čertovy hory padá 1850 metrů dlouhá červená dvojka, která je svým sklonem rozmanitá a svojí polohou na sever poskytuje i při pěkném jarním počasí komfortní sněhové podmínky až do odpoledních hodin. Osvětlený vlek ve spodní části sjezdovky umožňuje pohodové večerního lyžování.

Skiareal.com

Červená II bývá obvykle mezi posledními sjezdovkami, které se na českých horách zavírají, sníh tu vydrží zpravidla ve vysoké kvalitě až do poloviny dubna. Pomalu tající sníh v kombinaci s rychle padajícími cenami skipasů (na jaře se každý týden snižují o 6%) je pro návštěvníky atraktivní lákadlem. V březnu a dubnu mohou lyžování či snowboarding kombinovat třeba s jízdou na kole, nebo pěší turistikou, stále častěji je v období tání sněhu Harrachov vyhledávaným místem kajakářů.

Ceník skipasů nabízí širokou škálu možností, z nichž si vybere každý podle času a svých schopností. Pro rodiny s dětmi jsou připraveny rodinné jízdenky, slevu na skipas zajistí i Harrachov card, která se dá získat zdarma při ubytování v některém členském zařízení Sdružení pro rozvoj cestovního ruchu, případně je možné ji zakoupit online nebo přímo v Harrachově. Benefitem pro návštěvníky Skiareálu je kombinovaná jízdenka na bobovou dráhu. Dlouhodobá spolupráce obou společností přináší lyžařům po celou zimní sezónu k vybraným skipasům jízdu na bobové dráze za velmi výhodnou cenu. Do Harrachova je možné se dopravit skibusem, který jezdí na trase Praha-Harrachov a Česká Lípa- Harrachov.

Na své si v Harrachově přijdou i milovníci klasického lyžování, pro které jsou během zimy upravovány desítky kilometrů běžeckých tras přímo v městečku, jeho okolí i na hřebenech Krkonoš. Pro snadnější nástup na delší trasy je možné zvolit cestu nahoru a vyvézt se některou z lanovek. Základní okruh Běžecké magistrály vede z Čertovy hory na Studenov, a Ručičky přes Krakonošovu snídani až na Voseckou boudu, případně se vrátit zpět do Harrachova přes Rýžoviště a případně kolem Mumlavských vodopádů. Značené cesty vedou pak až na hřebeny hor, které nabízejí překrásné výhledy na krkonošskou krajinu, oblíbená místa jsou Harrachovy kameny, Velká Kotelní jáma, Mohyla Hanče a Vrbaty, Pramen Labe a mnoho dalších. Po cestě je hned několik zastávek a možností občerstvení v turisty tolik oblíbených horských chatách.

Harrachov je město plné možnosti vyžití i mimo sjezdovky a běžecké tratě. Údolí říčky Mumlavy láká k překrásným procházkám a návštěvníkům, kteří si chtějí dát oddech po náročném sportování, je k dispozici hned několik wellness center, sportovních center s možností fitness, bowlingu a dalších sportů. Ve dnech kdy počasí pobytu venku příliš nepřeje nebo je potřeba nechat tělo odpočívat je možné navštívit některé ze čtyř harrachovských muzeí. Od muzea myslivosti Šindelka, přes lyžařské a hornické muzeum ve starých štolách až po expozici místních mistrů sklářů. A nebo zamířit na návštěvu do místního pivovaru či některé z vyhlášených restaurací.

26.1.2018 12:01 | zdroj: Komerční prezentace

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa automobilů?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněnímVaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@autoweb.cz

TOPlist