Za jakých podmínek lze odebrat řidičský průkaz?

Za jakých podmínek lze odebrat řidičský průkaz?

Rady a tipy | vydáno 10. 11. 2005

Velikost textu: a a a

Tentokrát si rozebereme všechny okolnosti, za nichž lze do 1.7. 2006 přijít o ŘP.

Řidičský průkaz lze podle platné právní úpravy odebrat pouze v následujících případech:

1) Dopustí-li se řidič trestného činu, např. ublížení na zdraví(§221 TZ), ohrožení pod vlivem návykové látky(§201 TZ), obecného ohrožení(§179 TZ). Soud řidiči v tomto případě může uložit trest zákazu činnosti v rozmezí jednoho roku až deseti let.

2) Dopustí-li se řidič během 12ti po sobě následujících měsíců nejméně 3x přestupku proti bezpečnosti a plynulosti silničního provozu §22 odst.1 písm. a) a b) zákona č. 200/1990 Sb., přestupcích, tím, že:

a)překročí nejvyšší dovolenou rychlost v obci o 30km/h a mimo obec o 50km/h,

b)projede křižovatkou na červenou,

c)předjíždí na přechodu pro chodce nebo předjíždí způsobem, který ohrožuje chodce, protijedoucí řidiče nebo řidiče, před něž se zařazuje při předjíždění,

d)nedá přednost v jízdě,

e)vjede na železniční přejezd v případech, kdy je to zákonem zakázáno.

Za kterékoli tři výše uvedené přestupky spáchané během jednoho roku, může obecní úřad obce s rozšířenou působností odebrat řidiči řidičský průkaz až na 6 měsíců. Jednotlivé přestupky se sčítají tak, jak jsou. To znamená, že řidič nemusí jet 3x na červenou, ale stačí jet na červenou jednou, jednou jet rychle a jednou špatně předjíždět a je to.

3) Způsobí-li řidič dopravní nehodu, kterou je povinen nahlásit - §22 odst.1 písm.c) zákona o přestupcích -, může obecní úřad obce s rozšířenou působností odebrat řidičský průkaz až na dobu jednoho roku.Zde si povšimněte výrazu "kterou je povinen nahlásit". Pokud totiž řidič způsobí dopravní nehodu, kterou není povinen nahlásit, toto ustanovení se na něho nebude vztahovat. Bude mu hrozit pouze pokuta do 2000 Kč (na místě dokonce jen do 1000 Kč) podle §22 odst.1 písm. f) z.o přestupcích.

Případy, kdy je řidič povinen nehodu nahlásit, jsou ovšem velice široce formulovány. Stručně řečeno, dopravní nehodu, kterou řidič není povinen nahlásit a za kterou mu nehrozí odebrání řidičského průkazu, je případ, kdy není nikdo zraněn nebo usmrcen, zároveň nesmí dojít ke zjevné škodě na zúčastněných vozidlech a přepravovaných věcech vyšší než 20000 Kč, účastníci se musí shodnout na tom, čí to byla vina a nesmí být poškozen majetek třetí osoby(např. značka, sloup nebo strom). Blíže k této otázce viz článek „Omyly a mýty při dopravních nehodách“).

4) Způsobí-li řidič dopravní nehodu jako řidič vozidla hromadné dopravy osob, může mu obecní úřad obce s rozšířenou působností odebrat řidičský průkaz na dobu dvou let.

5) Dopustí-li se řidič přestupku tím, že řídí pod vlivem alkoholu nebo je-li z toho podezřelý a odmítne se podrobit zkoušce přítomnosti alkoholu v krvi - §30 z.200/90 Sb. Za řízení pod vlivem alkoholu nebo nedání krve lze odebrat řidičský průkaz až na dva roky.

Zadržení řidičského průkazu - §95 z.361/2000 Sb.:"V rámci řízení o podmínění, omezení nebo odnětí řidičského oprávnění může příslušný obecní úřad obce s rozšířenou působností rozhodnout o pozastavení řidičského oprávnění jako o předběžném opatření podle zvláštního právního předpisu (§43 z. o správním řízení)."

Nutno podotknout, že jediným orgánem, který toto zadržení může vyslovit, je obecní úřad obce s rozšířenou působností. To znamená, že i v případě, kdy policie zastaví řidiče, nechá ho nadýchat, aby se přesvědčila, zda neřídí pod vlivem alkoholu a on skutečně řídí, nemůže policie zadržet jeho řidičský průkaz. Nicméně policista může "zabránit v jízdě řidiči, pokud by pokračování v jízdě znamenalo ohrožení bezpečnosti a plynulosti provozu na pozemních komunikacích" a pokud bude řidič dost opilý, policista by se pod toto ustanovení mohl vejít. Samozřejmě na řidičský průkaz nedosáhne, ale jednoduše řidiči přikáže, aby auto nechal stát, kde je a šel domů po svých. Otázkou zůstává, zda mají obecní úřady obcí s rozšířenou působností nějakou stálou službu, která bude o těchto předběžných opatřeních rozhodovat. Pokud ne, může docházet k případům, kdy řidič bude přistižen např. v pátek o půlnoci, jak řídí opilý, obecní úřad obce s rozšířenou působností bude úřadovat až od pondělí a tak může řidič jezdit ještě celý víkend, protože přes víkend nebude nikdo, kdo by mu pravomocně řidičský průkaz zadržel.

 

JUDr. Tomáš Beran

Komentáře ke článku

 • Dotaz na odebrání ŘP Zobrazit
  3. 3. 2009, Miroslav Hybš
 • zdržení ŘP Zobrazit
  24. 10. 2010, Matějček
  • Re: zdržení ŘP Zobrazit
   dnes v 08:47, Slava
 • Cervena a sk. C Zobrazit
  12. 3. 2016, profesional
 • Dotaz Zobrazit
  19. 5. 2016, Ja
 • Odebrání řp Zobrazit
  15. 2. 2017, Martynek Dan
 • Tetrahydrocannabisol Zobrazit
  22. 7. 2017, Petr

Škoda Citigo na Masarykově okruhu: Stačí mrzký výkon k opravdové zábavě?

Říká se, že potřebujete alespoň 400 koní na to, abyste si pořádně užili Masarykův okruh v Brně, jinak je to utrpení. A co takhle mrzkých 60 koní litrového tříválce ve Škodě Citigo?

Škoda Citigo na Masarykově okruhu: Stačí mrzký výkon k opravdové zábavě?
JUDr. Tomáš Beran

Právní poradna

Dobrý den. Nedávno jsem tady četl několik dotazů o nezastavení policii a výši san... Více

Odpovídá: JUDr. Tomáš Beran

Stojí za pozornost?

Tyto internetové stránky používají soubory cookie. Více informací zde.

© 2000 - 2017 Media Marketing Services a. s. Perucká 7 120 00, Praha

Přihlašte se k odběru newsletteru Autoweb.cz!

 • Získáte informace o žhavých novinkách ze světa aut
 • Budete mít možnost účastnit se soutěží o atraktivní ceny
 • Zajistíte si neustálý přístup k informacím o autech z domova i ze světa
 • Nepřijdete o žádné důležité informace ze světa automobilismu
 • Užijete si pravidelná redakční videa, reportáže a videotesty
Odběr novinek lze kdykoliv odhlásit
TOPlist