Mazda 3 2.0 Skyactiv-G165 vs. 1.5 Skyactiv-G100: Princ a chuďas

Postavili jsme dlouhodobě testovanou Mazdu 3 s nejsilnějším motorem v našňořené verzi proti nejslabší motorizaci v úplně základní výbavě. Jak působí totální holota vedle auta v plné palbě? A vyplatí se připlatit si?

  • Úplně základní verze Mazdy 3 je pořád dobré auto
  • Pomalejšímu motoru dominuje výborný podvozek
  • Méně náročnému řidiči bohatě postačí nejslabší jednotka
  • Nadšeného šoféra zase potěší mechanická vazba se strojem
  • Chybí ovšem některá dnes již samozřejmá základní výbava
  • Příplatek za vyšší verzi zase přináší mnohdy zbytečnosti
  • Bohužel jednotlivé prvky výbavy dokupovat nelze

Je to starý trik. Téměř každá automobilka se snaží ukázat svůj produkt v nejlepším světle, a tak jsou propagační materiály plné krásných aut v nádherných metalických barvách na velkých kolech s nekonečnem příplatkové výbavy, zatímco realita, se kterou se koncový zákazník setká a nakonec si ji odveze domů, je úplně jiná. A bohužel i většina novinářských vozidel přijíždí hodně našňořená. Na jednu stranu je to proto, abychom měli možnost vyzkoušet všechny funkce nového modelu, na druhou stranu je to i trochu psychologická hra, které se ovšem snažíme nepodlehnout.

Může se to zdát k nevíře, ale narazit na lidově řečeno totální holotu je pro nás velmi výjimečná záležitost. Mazdě se ovšem podařilo zařadit model 3 v naprosto základní specifikaci – jak motoru, tak výbavy – a nabídnout ji k testování. A nás proto velmi zajímalo, jak si takové auto povede vedle svého sourozence tzv. v plné palbě. Postavili jsme tedy Mazdu 3 se základním motorem 1.5 Skyactiv-G100 a vstupní výbavě Emotion proti dlouhodobě testovanému kousku v nejsilnější motorizaci 2.0 Skyactiv-G165 a téměř vrcholné výbavě Revolution. Je to opravdu takový rozdíl?

Už na první pohled je asi jasné, které auto se líbí víc. Dvoulitr na velkých litých kolech o rozměru 18″ a dvěma koncovkami výfuků vypadá atraktivněji, zatímco patnáctistovka si musí vystačit pouze s plechovými koly krytými poklicemi a jedinou koncovkou výfuku. Prohoďte ještě barvy a bude to úplný rozdíl. Bílá je klasická barva základních aut, temně červená se naopak naprosto skvěle vyjímá na sexy karoserii Mazdy. Jinak se ovšem obě auta vzhledově příliš neliší. Dokonce i nárazníky jsou naprosto stejné.

Interiér

O to větší rozdíly najdeme uvnitř. Pracoviště obou aut jsou designově čistá, ergonomicky dobře uspořádaná a také kvalitně zpracovaná. Jsou tu ovšem malé rozdíly, dané pochopitelně různou úrovní výbavy, které člověku navodí odlišný dojem. Základní verze Mazdy 3 je nepochybně spartánštější. Volant je tvarově totožný s tím v dražším autě, který zase pochází přímo z Mazdy MX-5, takže perfektně padne do ruky a tlačtka jsou přítomná v malém počtu a logicky rozmístěná. Ovšem gumový potah místo měkoučkého koženého čalounění není zrovna příjemný na omak. Pocit levnoty vás okamžitě přenese někam do období Favoritů.

Zajímavé je také odlišné rozložení přístrojů – zatímco levnější verzi dominuje uprostřed rychloměr a otáčkoměr je umístěný v levém displeji, dražší se chlubí centrálním otáčkoměrem s digitální rychlostí uvnitř, což navozuje sportovní atmosféru. Samozřejmostí je také rozdíl v infotainmentu – plná palba se chlubí hezky zakomponovaným displejem s krásnou grafikou a perfektním rozhraním ovládaným kolečkem ze středového tunelu, holota ovšem neklesá k ošklivému řešení a palčivý problém elegantně obchází rádiem umístěným v podobném stylu. Samozřejmě chybí pohodlnější ovládání na tunelu, místo něj je tu ovšem přihrádka na drobnosti.

Odlišné jsou i parkovací brzdy – levnější auto používá klasickou mechaniku, dražší elektronický systém. Zcela rozdílné jsou středové tunely a loketní opěrky. Dražší model vypadá opravdu moc hezky, jenže je to levnější řešení, které je pohodlnější. V místech, kde roletka otvoru pro kelímky přechází v polstrované bočnice tunelu si totiž vždy otlačuji loket přesně na brňavce. A podobnou stížnost jsem zaznamenal od více řidičů. Celkově je ovšem dražší auto pochopitelně příjemnější k pobytu, jenže ani absolutní základ neurazí. Jenom příliš nechápu, kterak se automobilce vyplatí vyrábět tolik odlišností (přístroje, středový tunel, loketní opěrka a ruční brzda) v podstatě jen pro základní model… Ohledně praktičnosti jsou obě auta naprosto stejná. Přední sedačky jsou tvarově totožné, tedy dobře drží tělo a liší se jen materiálem, vzadu je stejně místa a kufr, pochopitelně, také pojme totéž.

Pohon a spotřeba

Atmosférický dvoulitr je velmi povedený motor a hýří charakterem a radostí do života. V nízkých otáčkách autem slušně hýbe relativně velký objem a točivý moment, takže si mnohdy ani nevšimnete, že už motor podtáčíte. Ale auto se vždycky bez protestů rozjede. Plný výkon si ale musíte odpracovat relativně častým řazením a vytáčením, zátah turbodmychadla odspoda se tu prostě nekoná, ale svižné tempo ze sebe dokáže vymáčknout. Šestistupňový manuál je také radost ovládat – je přesný, dráhy krátké a odpor mechanicky hutný.

Totéž platí o šestikvaltu menšího motoru. A že se nařadíte! Jedna-pětka totiž moc nejde. Pokud se vzdáte jakýchkoliv ambicí a budete se prostě kutálet krajinou, stížnosti vás přejdou. Jakmile ale chcete nějakou akci, třeba abyste se mohli připojit na dálnici, musíte podřadit a motor hodně trápit. A stejně se nedočkáte kýženého výsledku. Dálniční tempo potom začnete ztrácet s nepatrným převýšením, takže musíte ihned zase podřazovat. Je to řehole! Ale motor celkově neurazí. Prostě se to hýbe, a to je ve výsledku důležité.

Za šnečím tempem hledejte i nepatrně delší převody. Oba motory mají nastavený omezovač na totožných 6 500 otáček, nicméně minimálně koncový převod se liší. Zatímco jedna-pětka roztočí dvojku na rovných 100 km/h a na šestku při třech tisících jedete zhruba 132 km/h, dvoulitr na dvojku jede 90 km/h a při třech tisících na šestku ukazuje rychloměr 120 km/h. Klasika, slabší motor paradoxně vždycky dostane delší převody. Může se ovšem pochlubit lepší spotřebou po městě – 7,1 l/100 km oproti 8,2 l/100 km. Jestli se to vyplatí? Posuďte sami.

Ovladatelnost

Skutečnost, že se obě auta příliš neliší jízdními vlastnostmi, je opravdu potěšující. Je dobré vědět, že dostanete perfektně řiditelné auto, i když sáhnete jenom po základu. Mechanicky je řešení podvozku totožné a různí se jen celkové naladění podvozku, ovšem velmi nepatrně. Obě auta se mohou pochlubit dostatkem pohodlí. Jestli je patnáctistovka oproti dvoulitru mírně komfortnější, pak snad jen vyšším profilem pneumatik na 16″ kolech.

Mnohem dříve naopak přejde slabší auto do nedotáčivosti, největší měrou díky horším ekologickým pneumatikám Michelin Energy Saver oproti slušným Pilot Sport 3. Jinak se obě auta mohou pochlubit dostatkem mechanické přilanvosti a velmi hravou zadní nápravou, pokud ji uprostřed oblouku vyprovokujete. Samozřejmostí je také příjemně vyvážené řízení, které dokonce nepostrádá mnoho citu.

Celkově platí, že jsou podvozky obou vozů daleko „rychlejší“ než jejich motory, obzvláště u patnáctistovky, nicméně díky zmíněným pneumatikám přichází o část rychlosti v zatáčkách. Mechanická vazba řidiče se strojem ovšem nechybí ani jednomu, a právě tahle kvalita činí z obou tak příjemná auta na řízení. Silnější trojka má samozřejmě výhodu širších možností, jakým způsobem projet zatáčku, jelikož do ní můžete najet rychleji a s autem více pracovat, zatímco slabší auto většinu času řídíte stylem „cihla na plynu“. V obou případech si cestu rozhodně užijete.

Verdikt

Je na řadě zúčtování. Asi není třeba zastírat, že bych jednoznačně volil silnější 2.0 Skyactiv-G165, jelikož nabízí příjemný mix svižnosti, hravosti, pěkného designu zvenku i uvnitř a dostačující výbavy. Jenom bych klidně nějaké hračky na palubě oželel. Třeba head-up display, jehož řešení s promítáním na plastovou destičku není nejšťastnější – vlastně mě jenom otravuje. Bohužel, vrcholnou benzínovou motorizaci více ořezanou, než jak ji vidíte, prostě nedostanete. Přitom to hlavní, co je na autě lákavé, je lepší motor, nikoliv bohatší výbava. V tomhle ohledu je nabídka Mazdy velmi chytře postavená, bohužel pro automobilku, nikoliv pro zákazníka.

Pohledem z opačného konce je i 1.5 Skyactiv-G100 povedené auto, které náročného řidiče sice nenadchne, ale svoje zadání plní dobře. Je to moc příjemné auto a vlastně mi ani nevadilo, že je pomalé. Jezdilo moc hezky. Co mi ovšem v dnešní době opravdu chybí, jsou některé prvky výbavy, a opět za ně musíte utrácet po celých výbavových stupních, nikoliv jednotlivě. Jednoznačně nedokáži existovat bez tempomatu, zvláště v době rychlostních kamer na každém rohu. Často také potřebuji telefonovat a rád poslouchám svoji hudbu, takže bluetooth je také nutností. A přestože s parkováním nemám problém, občas je potřeba nacpat se do parkovacího místa hodně natěsno, takže parkovací senzory bych také chtěl. Obešel bych se naopak bez zadních elektrických oken, ale dejme tomu, že takhle máte lepší dohled nad dětmi.

Vyšší výbava Challenge řeší moje požadavky jenom částečně, je dražší o podstatných 49 000 korun, přitom požaduji jenom tempomat a bluetooth. Barevný displej infotainmentu a ovládání kolečkem oželím, elektrická parkovací brzda je totální zbytečnost, stejně jako stop/start a hliníková kola také nepotřebuji. Kožený volant i automatickou klimatizaci ovšem vítám. Pořád ale ještě nemám parkovací senzory, a jak tak nad tím přemýšlím, hodily by se i vyhřívané sedačky. Jenže to už jsem o dalších 42 000 korun lehčí a těžší o věci, které prostě nechci! Škoda, že si nemůžete výbavu poskládat trochu svobodněji. To je vlastně jediná chyba na jinak perfektních autech.

Měření a technické údaje

Motor
Konstrukceřadový čtyřválec
Palivobenzin, min. 95 okt.
RozvodDOHC
Plněníatmosférické sání
Uloženívpředu napříč
Zdvihový objem (cm3)1 496
Kompresní poměr14,0 : 1
Vrtání x zdvih (mm)74,5 x 85,8
Převodovkašestistupňová manuální
Poháněná kolapřední
Podvozek
Pneumatiky vpředu205/60 R16 Michelin Energy Saver
Pneumatiky vzadu205/60 R16 Michelin Energy Saver
Výkon a spotřeba
Nejvyšší výkon (kW/k v ot./min.)74 / 100 v 6 000
Točivý moment (Nm)150 v 4 000
Výkon/hmotnost (k/t)79
0-100 km/h (s)10,8
Nejvyšší rychlost (km/h)182
Spotřeba paliva (l/100 km)6,5 / 4,3 / 5,1
Objem nádrže (l)51
Rozměry a hmotnosti
Délka (mm)4 465
Šířka (mm)neuvedeno
Výška (mm)1 450
Rozvor náprav (mm)2 700
Provozní hmotnost (kg)1 265
Celková hmotnost (kg)1 800
Hmotnost přívěsu nebrzděného (kg)600
Hmotnost přívěsu brzděného (kg)950
Zavazadlový prostor (l)364 / neuvedeno
Ceny
Základní cena modelu383 900,- (1.5 Skyactiv-G 100 k Emotion)
Základní cena test. verze383 900,- (1.5 Skyactiv-G 100 k Emotion)
28.8.2017 1:00| autor: Hugo Kottás

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa automobilů?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněnímVaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@autoweb.cz

TOPlist