Ve kterých evropských městech je nejucpanější doprava?

Mysleli jste si, že je na tom Praha s dopravní propustností bídně? Tak to jste zřejmě nikdy nebyli třeba v Paříži nebo Varšavě...

Říkali jste si dnes cestou do práce, jak je ta Praha zase ucpaná? Tak jeďte na výlet třeba do Marseille nebo do Říma, ať vidíte, co je to dopravní zácpa. ​Společnost TomTom totiž vydala mapu ukazující ucpání různých evropských metropolí. A vězte, že Praha je na tom skoro až zázračně dobře.

DOPORUČUJEME: Časté chyby řidičů, které způsobují dopravní zácpu

Ze všech evropských měst dopadla nejhůře polská Varšava. Podle TomTomu dosahuje zacpání hodnoty 42 %, což nemusí vypovídat nic. Mnohem zajímavější je ale číslo, které ukazuje zpoždění. Na cestu, na kterou byste normálně potřebovali hodinu, tak potřebujete o 52 minut víc, tedy skoro dvojnásobek času. Pokud má vaše cesta do práce trvat ve Varšavě 30 minut, za rok naděláte zpoždění 106 hodin, tedy skoro čtyři a půl dne.Pro srovnání si teď vezměme naší matičku Prahu. Ta je z jednatřiceti zkoumaných měst na hezkém 24. místě. V první čtvrtině roku 2012 si polepšila o  čtyři příčky zejména díky otevření jižního okruhu R1, který ulehčil Jižní spojce. Tím se zvýšila průměrná rychlost a celkové „zacpání“ kleslo na 20 %. Na hodinu jízdy tak naberete zpoždění v průměru 23 minut, za rok je to na půlhodinové cesty 63 hodin. Podle TomTomu byl v Praze z hlediska dopravy nejhorší den v prvním čtvrtletí roku 2012 7. únor.Vraťme se ale mězi pět nejhorších měst. Varšavu jsme si už popsali, na druhém místě je Marseille s průměrem 41 % a průměrným ročním zpožděním 101 hodin. Třetí je Řím s 34 % a ročním zpožděním 94 hodin. Následuje Brusel s mimořádně špatnou dopravní špičkou, která průměr vyhnala na 34 % a roční zpoždění na 104 hodin. Na pátém místě je Paříž, která je zacpaná z 32 % a kde za rok ztratíte v provozu 92 hodin času.

Ještě se sluší dodat, které město je na tom nejlépe. Švýcarský Bern je zacpán jen z 8 % a díky zpoždění „jen“ 15 minut tu za rok v dopravě ztratíte průměrně jen 46 hodin.

Dalibor Žák (zdroj: TomTom)

17.10.2012 10:00| autor: Dalibor Žák

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa automobilů?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněnímVaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@autoweb.cz

TOPlist