Nürburgring Nordschleife: Deset věcí, které můžete (a musíte) udělat na Severní smyčce

Nürburgring, to není jenom Severní smyčka, ale také spousta dalších příležitostí, jak strávit den. Tohle je seznam deseti věcí, které rozhodně musíte udělat.
img_0230-1100x618.jpgCelá galerie 24 Zdroj: archiv redakce

Foto: Autoweb.cz

Hlavním lákadlem návštěvy Nürburgringu je samozřejmě jízda po legendární Severní smyčce, ale broušení asfaltu není jedinou zajímavou činností, kterou můžete při návštěvě tohoto chrámu rychlosti vykonávat. Inspirujte se těmito deseti tipy, co můžete (a rozhodně musíte) na Nordschleife udělat.

Nadlábnout se currywurstem

Currywurst je pokrm typický především pro hlavní město Berlín, kde také vznikl, ale odepřít si tuhle tradiční „lahůdku“ nemůžete při žádné návštěvě Německa. Na Nordschleife chutná currywurst nejlépe, protože je takový správně bufetový. Doporučujeme bistro Cockpit v Breitscheidu – tradiční místo, kam se jezdí téměř všichni najíst a chvíli sledovat dění na trati v Adenau.

Projet se po okreskách

Okolí Nürburgringu je protkané nespočtem krásných silniček, které jsou na hlavních tazích trochu frekventovanější, ale stačí odbočit o silnici vedle a najdete ráj na zemi. Dokonalý asfalt, náročné zatáčky a nádherné scenerie, zkrátka co víc si přát? Skvěle se svezete a navíc policie tu není vůbec vidět, natož aby měřila hned za bukem.

Výšlap na hrad Nürburg

Návštěva místa, podle kterého se to tu jmenuje, je povinnost. Zřícenina hradu Nürburg toho sice příliš nenabízí a v současné době se také renovuje, ale výšlap na hlavní věž za ten výhled do okolí prostě stojí. Ze Severní smyčky toho bohužel příliš neuvidíte, dominantní scenerií je nový okruh, přesto sem vyrazte.

Podívat se po okolí

Okolní města jako Koblenz, Trier nebo Lucemburk jsou v dosahu maximálně sto dvaceti kilometrů a jejich návštěva stojí za to, pokud máte rádi původní architekturu. A je to také dobrý způsob, jak trochu umlčet prskající manželku, které se celý tenhle nudný výlet na nějaký hloupý závodní okruh moc nepozdává. Také okolní příroda nabízí spoustu rekreačního vyžití. Nejjednodušší je vyrazit do lesa, kterým je okruh lemován, a cestou třeba sledovat dění za plotem – ať už místní závody nebo Touristenfahrten. A možná narazíte i na oktany nasáknuté houby.

Track-days na Spa-Francorchamps

V relativní blízkosti Nürburgringu se nachází i další legendární přírodní okruh – belgický Spa-Francorchamps. Veřejné jízdy jsou ovšem dost omezené, takže výlet do Spa vyžaduje trochu plánování, pokud ovšem chcete maximální okruhový zážitek, vřele doporučujeme. Vyrazit hned na dva legendární okruhy, to se jen tak nestává. Podobně můžete zkusit trefit volné jízdy na Hockenheimu.

Sledovat dění na trati

Severní smyčka nabízí spoustu míst, odkud lze pozorovat dění na trati. Naprostá klasika je parkoviště v Brünnchenu, odkud pochází většina videí na YouTube, a rozhodně sem musíte vyrazit. Další klasikou je výhled v Adenau, který můžete spojit právě třeba s pojídáním currywurstu. Anebo se jenom tak projděte po okolním lese, kde můžete najít další netradiční výhledy.

Koukat po parkovišti

Pokud se provoz na okruhu zastaví třeba z důvodu vážnější nehody, není vhodnější chvíle, kdy vyrazit na obhlídku po parkovišti. Nordschleife je kouzelná jednou věcí – potkáte tu úplně všechno. Pařížská ulice je oproti tomu slabý odvar bez špetky představivosti. Obyčejné hot-hatche, krásně upravená auta, naprosté klasiky nebo nejdražší hypersporty, nic z toho tady nechybí. Letos se tu nakrucovalo třeba Lamborghini Huracán Performante, donedávna nejrychlejší produkční auto, minule jsem měl zase štěstí na takovou vzácnost jako McLaren P1 LM, jedno z pěti silničních GTR v hodnotě zhruba pěti milionů eur. Ani takové věci se lidé nebojí na Nordschleife vytáhnout. Kde jinde je uvidíte v akci?

Zanechat vzkaz

Nordschleife je mezi závodními okruhy unikátní kromě délky a bohaté historie ještě jednou věcí – grafitti. Nikde na světě totiž nenajdete závodní okruh s pomalovaným asfaltem. Jednak to není marketingově příliš žádoucí, zadruhé barva na silnici může za deště klouzat. Různé nápisy a vzkazy fanoušků ovšem k Nürburgringu neodmyslitelně patří. A pokud také toužíte za sebou zanechat nějaký nápis nebo obrázek, klidně můžete. Okruh je sice z většiny oplocený, ale různá místa, jak se na něj dostat, najdete. Jenom to udělejte v noci, kdy opravdu nic nemůže jet. Trochu nenápadně a hlavně šetrně, ne že polijete asfalt kýblem barvy! Ale od nás jste to neslyšeli…

Nalepit samolepku

Samozřejmostí každé návštěvy s novým autem je také zakoupení samolepky a její vylepení na kufr auta, aby všichni autaři okolo věděli, že jste tu byli. Náhodou je to skvělý způsob, jak s někým navázat rozhovor, když samolepku spatříte na nějakém netypickém autě. „A co je to za ostrov?“ nebo „To je někde u Norimberku?“ jsou klasické otázky neznalých. Do jisté míry také podle samolepky rozpoznáte v běžném provozu víkendového řidiče od někoho, komu na řízení opravdu záleží.

Nechat se vyfotit

V okolí okruhu celkem nenápadně pracuje množství fotografů, kteří si tímto způsobem trochu přivydělávají. Poté, co si zajezdíte, můžete na internetu najít několik stránek, které sdružují fotografy z Nordschleife a prodávají fotky. Podle data a času snadno najdete svoje auto, zaplatíte pár eur a památku na legendární výlet máte doma. Nebo zkuste nějakého fotografa odchytit přímo na místě, většinou je možná individuální dohoda.

 

12.11.2018 2:00| autor: Hugo Kottás

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa automobilů?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněnímVaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@autoweb.cz

TOPlist