Navštivte Luhačovice a projděte si rekonstruovanou kolonádu v její původní nádheře

Luhačovická kolonáda prošla náročnou revitalizací, která uvedla tuto pozdně funkcionalistickou kulturní památku do původního stavu. Centrum lázní tak znovu ožilo, aby naplnilo svou úlohu společenského centra s obchodní zónou i místem pro posezení u moderní gastronomie.
lazenska_kolonada_nocni_osvetlena_2_foto_zdroj_lazne_luhacovice-1100x618.jpgCelá galerie 5 Zdroj: Lázně Luhačovice

„Lázeňská kolonáda v Luhačovicích, která je dílem brněnského architekta Oskara Pořísky, byla po více jak rok trvající náročné rekonstrukci slavnostně otevřena vloni na podzim, takže celá řada hostů ji teď v letní sezoně vidí v novém kabátku úplně poprvé,“ uvádí MUDr. Eduard Bláha, generální ředitel společnosti Lázně Luhačovice, a. s.

Celková rekonstrukce objektu kolonády, který již byl v havarijním stavu, cílila především na maximální zachování původních prvků a pečlivé repliky.

Objekt se dík rekonstrukci vrátil ke své původní barevnosti a zachovány byly také materiály. Na podlaze je položena replika mozaikové dlažby, nad jejím ústředním motivem byl obnoven světlík. Celkovou rekonstrukcí prošlo také osvětlení – do stropních podhledů a čelní římsy celé kolonády se umístily repliky nedochovaných svítidel a novinkou, která vychází z původního architektonického záměru, je osvětlení na sloupech u bývalého pramene Amandka. Na tomto místě je vyvedeno nové veřejné pítko Vincentky.

Navštivte nově otevřené obchůdky

Celkově se kolonádní komplex sestává ze tří vzájemně propojených objektů, a to haly Vincentka a Velké a Malé kolonády, které vyrostly na jižní straně lázeňského náměstí mezi roky 1947-1951, a které architekt Poříska navrhl tak, aby byly citlivě zapojené do okolní krajiny – prosklené kolonádní plochy, otevřená atria a střešní světlíky tak od počátku symbolizovaly vzdušnost a propojení s přírodou.

V rámci revitalizace byla obnovena ještě dvě atria, a veškerý komfort, na který jsou lázeňští hosté zvyklí, doplňují také zcela nové obchůdky na kolonádě – kromě Informačního centra je otevřena palačinkárna, vinotéka, obchůdky s čaji a kávou či s dárkovými předměty.

Lázně s dlouhou historií

Lázně Luhačovice patří mezi největší lázeňská zařízení České republiky a jsou hlavním profilovým zdravotnickým zařízením v oblasti léčby dýchacích cest u dospělých a dětí od jednoho a půl roku.

Současné lázně navazují na více než stoletou tradici luhačovického lázeňství a díky profesionálnímu přístupu dnes využívají nejmodernější léčebné a rehabilitační metody v kombinaci s přírodními zdroji minerálních vod, které jsou označovány za jedny z nejúčinnějších v Evropě.

8.7.2020 8:05| autor: Autoweb.cz

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa automobilů?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněnímVaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@autoweb.cz

TOPlist