McLaren BP23: Pravověrný nástupce legendárního F1?

Tři sedadla s místem řidiče přesně ve středu a co nejvyšší maximálka? BP23 má být nejrychlejším vozem automobilky. Přivlastní si McLaren opět titul nejrychlejšího vozu planety?

Před dvaceti lety trhl McLaren F1 rychlostní rekord, když Andy Wallace za jeho volantem zvládl při dvou rozjezdech dosáhnout průměrné rychlosti 387 kilometrů v hodině. Při rychlejším z rozjezdů dokonce Wallace z auta vytáhl 391 km/h – tedy 243 mil za hodinu, ke kterým se odkazuje jedna ze skic. Z modelu F1 se stala legenda, jejíž rekord nebyl pokořen až do příchodu Bugatti Veyron v roce 2005.

Nyní chce McLaren na legendární stroj navázat. Prototyp zatím nese název BP23 a stejně jako F1 bude mít tři místa se sedadlem řidiče umístěným uprostřed. Měl by se stát nejen nejrychlejším, ale také nejluxusnějším vozem značky. Zároveň by se měl zařadit do řady vozů, které McLaren nazývá Ultimate, tedy po bok P1 a trochu podivně vypadajícího modelu Senna. Dle McLarenu by mělo jít o ultimátní Hyper-GT, zatímco Senna je spíše ultimátní závodní vůz na značkách.

Vůz bude vyroben ve 106 exemplářích – přesně tolik bylo vyrobeno F1 – a každý bude ručně upraven v dílnách McLaren Special Operations dle vkusu zákazníka. A jak je v dnešní době dobrým zvykem, s cenovkou dvou milionů dolarů je rozprodán ještě dříve, než se o něm na veřejnosti začalo pořádně mluvit.

BP23 by mělo podobně jako P1 pod kapotou kombinovat spalovací motor s elektromotory. Benzinový základ bude pravděpodobně odvozen z pohonné jednotky modelu Senna – tedy V8 s objemem 4,0 litru přeplňovaný dvěma turby ve výsledku produkující 789 koní. Elektromotory pak výkon pravděpodobně pomohou přehoupnout přes mýtickou hranici tisíce koní.

Jakou maximální rychlost můžeme od vozu očekávat, zatím McLaren nezveřejnil. Víme tedy jen, že překoná rekord 391 km/h modelu F1, ale můžeme jen hádat, zda se bude snažit konkurovat Bugatti a Koenigseggu v boji o nejrychlejší vůz planety. Na odhalení konkrétnějších informací si budeme muset počkat až do oficiálního představení, které by mělo proběhnout koncem tohoto roku.

13.3.2018 6:00| autor: Martin Kusyn

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa automobilů?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněnímVaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@autoweb.cz

TOPlist