TUM Visio.M je elektromobil mnichovské university, vláda do něj nasypala 200 milionů

Nový německý koncept elektromobilu se spásou městské mobility zřejmě nestane. Nic víc než známé elektromobily nenabízí a navíc se zřejmě ani nebude vyrábět.

Německo prodej elektromobilů přímými subvencemi z daní svých obyvatel nedotuje, na rozdíl třeba od Francie, kde kupující dostane prostě jen tak finanční pobídku ve výši až 7000 eur, což ale neznamená, že spolková vláda občas nějaký ten centík nepustí. Příkladem je nový projekt Technické university v Mnichově a několika soukromých firem, které na vývoj tohoto vozíku dostaly v přepočtu téměř 200 milionů korun.

Výsledkem je dvoudveřový dvousedadlový automobil sestavený z hliníku a plastů vyztužených uhlíkovým vláknem (CFRP), přičemž jeho hmotnost bez akumulátorů činí pouze 450 kg. Samotné lithium-iontové baterie také příliš těžké nejsou, váží jen 85 kg.

Tvůrci novinky uvádí, že Visio.M nabízí kapacitu 13,5 kWh, což podle jejich tvrzení stačí na dojezd 160 km, pokud ale uvážíme, že se jedná o ekvivalent 5,2 litru benzínu, patrně se bude jednat o hodně opatrnou jízdu. Dobití akumulátorů z běžné zásuvky o 230 V zabere přibližně 3 až 4 hodiny, což při předpokládaném příkonu necelých 3,7 kW a uvažovaných ztrátách odpovídá prakticky přesně.

O pohon se stará elektromotor s maximálním výkonem 15 kW (20 koní), takže maximální rychlost je pouze 120 km/h, protože je však Visio.M městským elektromobilem, mělo by to se značnou rezervou stačit. Otázkou pouze je, jestli je tato otázka na místě, protože se sériovou výrobou vozítka se skutečně slušným koeficientem aerodynamického odporu jen 0,24 se prozatím nepočítá. Je zkrátka pouze ukázkou toho, co dnešní průmysl a technologie zvládají.

22.10.2014 11:40| autor: Miro Mihálik

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa automobilů?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněnímVaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@autoweb.cz

TOPlist