Nástup elektromobility nezastaví ani vysoké ceny elektřiny, předpokládá leasingová společnost

Ačkoli celkové prodeje nových osobních vozidel u nás v letošním roce meziročně klesly, pro kategorii vozů s alternativním pohonem to neplatí.
porsche-taycan-2021-1600-34-1100x618.jpg Zdroj: Porsche

Podle statistiky SDA počet registrací alternativních vozidel v prvních třech čtvrtletích stoupl v porovnání se stejným obdobím loňského roku o 28 % na 26 910 vozů.

Počet registrovaných čistě elektrických vozů vzrostl dokonce o 57 %, a to na 2 869 kusů. Leasingová společnost LeasePlan očekává, že na tomto vývoji nic nezmění ani probíhající energetická krize.

„Zatím se bavíme o nízkých absolutních počtech registrovaných elektromobilů, trend je ale jednoznačně stoupající. Nástup elektromobility je nevratný proces,“ říká Martin Brix, generální ředitel české pobočky.

Firma očekává, že navzdory energetické krizi se bude zastoupení elektrických aut ve flotilách zvyšovat. Nejvíce je to patrné v tuzemských pobočkách velkých korporací. Na elektromobily přecházejí na základě strategického rozhodnutí, které je obvykle iniciováno jejich západními centrálami.

Čtěte také: Češi elektrická auta využívají, ale nekupují. Na vině je vysoká cena

„U těchto klientů není pořízení elektromobilů pouze výsledkem ekonomické rozvahy, důležitou roli hraje také jejich deklarovaná environmentální politika,“ říká Martin Brix.

„Nedomníváme se, že by ji teď kvůli momentálně vysokým cenám elektřiny chtěli revidovat. Postupně bude růst zájem také v dalších zákaznických kategoriích. Stále více podniků i domácností nakonec vyhodnotí elektromobilitu jako nejracionálnější řešení,“ dodává Brix.

Poukazuje přitom na nedávný průzkum EY Fleet Survey 2022. Jeden z jeho závěrů říká, že 87 % všech služebních jízd je kratších než 200 kilometrů, což je pro elektromobily zcela bezproblémová vzdálenost.

Majitelé nemovitostí a podnikatelé budou pod vlivem letošního roku mnohem více investovat do solárních panelů, které pak budou využívat i pro nabíjení elektromobilů.

Svou roli přitom bude hrát rozhodnutí Evropské unie, podle kterého od roku 2035 nebude možné na jejím území koupit jiné auto než to s elektrickým pohonem.

 

 

14.10.2022 10:39| autor: Tomáš Malík
Více o tématu: autaauto

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa automobilů?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněnímVaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@autoweb.cz

TOPlist