Svět se bude (doslova) třást, Mercedes-Benz G 500 4×4² jde do výroby

Stojí víc jak dvojnásobek než základní specifikace ve třídě, přesto není ale nejdražší. Jistě je ale nejschopnější v terénu - a teď se konečně vyrábí a může být váš!

Ne, není to nejsilnější „géčko“ v nabídce, ještě je tady G65 AMG s mamutím dvanáctiválcem o výkonu 630 koní, točivém momentu 1000 Nm a cenou 7,2 milionu Kč. Narážka na zemětřesní nesouvisí s extrémností motoru, ale se schopnostmi proburácet (bez nadsázky) jakýmkoli terénem. Tedy ne že by snad dvakrát přeplňovaný osmiválec měl být slabý…

Důležité je, že jakkoli jsme už o tomto speciálním voze psali, bylo to stále ještě v situaci, kdy šlo spíše o teorii než praxi spojenou s reálnou sériovou výrobu. Teď už je ale situace jiná – extrémní „géčko“ vyvolalo vynikající odezvu, koncept G500 4×42 zaujal mnoho zákazníků, a tak se bude sériově vyrábět, Bez ohledu na pohonnou jednotkou je svým způsobem novým vrcholem v modelové nabídce.

Stroj je tedy vybaven novým osmiválcem se zdvihovým objemem čtyři litry, přeplňováním dvěma turbodmychadly, výkonem 422 koní a točivým momentem 610 Nm, což zajišťuje zrychlení z nuly na stovku za 7,4 sekundy. To je sice nejhorší hodnota ze všech benzínových G-klasse současné nabídky, ale souvisí to právě s výbavou do terénu.

G500 4×42 disponuje pohonem všech kol včetně portálových náprav. Sériové modely třídy G poskytly základ v podobě karoserie a žebřinového rámu, bratr AMG G63 6×6 nabídl upravenou verzi trvalého pohonu všech kol s portálovými nápravami. Portálové nápravy, vyvinuté pro mnohostranné využití, rozšiřují terénní portfolio značky Mercedes-Benz – na rozdíl od konvenčních tuhých náprav nejsou kola uložena v úrovni osy nápravy, ale díky portálovým převodovkám v nábojích kol jsou umístěna výrazně níž. U modelu G 500 4×42 vzrostla díky tomu světlá výška na 450 milimetrů a brodivost na 1000 milimetrů.

Trvalý pohon všech kol, terénní redukční převod v rozdělovací převodovce, tři za jízdy uzavíratelné diferenciály, a to vše v kombinaci s portálovými nápravami – představuje ryzí pro offroad určenou techniku. Zvýšená třída G se prezentuje výrazně širším rozchodem kol v porovnání s výchozí sériovou verzí (+299 mm), velkými 22palcovými koly s pneumatikami rozměru 325/55 R22 a nastavitelným tlumením s režimem Sport.

Automobilka říká, že i přes specifické terénní schopnosti bude i na silnici tento stroj fenomenální, dokonce prý „projíždí navzdory vyššímu těžišti zatáčkami tak dynamicky, že se cestující budou domnívat, že sedí spíš ve sportovním než v terénním automobilu. To platí i pro jízdu po nezpevněných cestách nebo zasněžených silnicích, přičemž na těchto kluzkých površích může řidič zažít jízdu jako se soutěžním vozem.“ Přesvědčit se můžete sami za cenu 5953200 Kč.

26.6.2015 10:35| autor: Filip Rakovan

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa automobilů?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněnímVaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@autoweb.cz

TOPlist