Rekord Lamborghini Huracán Performante na Nürburgringu je podvod?! Máme možná důkaz.

Jednoduchá matematika - jedno auto jede nižší rychlostí než to druhé, přesto to pomalejší auto zajíždí rychlejší čas? Máme před sebou ničím nepodloženou spekulaci anebo podvod století?!

Možná nevíte, kdo je to Misha Charoudin, jde o zajímavého chlapíka, blogera, s názory na auta, se kterými se lze někdy ztotožnit a jindy zase ne, každopádně některá jeho videa jsou poměrné známá, třeba to Koupili jsme další McLaren anebo Utrhlo se mi kolo na okruhu.

Každopádně teď tady máme šokující odhalení, se kterým Misha Charoudin přichází. Jak sám uvádí, jde pouze o jeho názor nepodložený oficiálním vyšetřováním, ovšem rozbor situace malého červíčka nedůvěru zasévá.

Je to jen pár hodin, co Lamborghini oznámilo překonání času na Severní smyčce okruhu Nürburgringu a tím také deklasování všech rivalů, včetně dosud vedoucího Porsche 918 Spyder. Bloger Misha Charoudin si vzal k ruce onboard záznam této rekordní jízdy a záznam jízdy právě Porsche 918 a porovnal je. Jeho závěry pak jsou jednoznačné a dají se shrnout do otázky Jak je možné, aby auto, které jelo pomaleji, zajelo rychlejší čas? Pokud se podíváme na analýzu podrobně, pak můžeme začít tím, že Misha Charoudin porovnává rychlosti Lamborghini a Porsche ve stejných místech závodní dráhy.

Hned v úvodní sekci kolem boxů má Porsche na tachometru 170 km/h, zatímco Lamborghini „pouze“ 138 km/h. To by nebylo až tak zvláštní proti argumentu, že čas pak Lambo dohnalo později na jednadvacetikilometrové trati, ale tímto stylem to jde dál, jak je patrné z tabulky rychlostí v jednotlivých sekcí závodní dráhy. Porsche zhruba po 45 sekundách jede 300 km/h, Lamborghini v té samé sekci 242 km/h. V jiných průjezdech jedou auta, zejm. při minimálním tempu, podobnou rychlostí. To znamená, jak Misha Charoudin vysvětluje, že buď jedou obě auta stejně rychle anebo jede po většinu času Porsche vyšší rychlostí než Lamborghini.

To samozřejmě není všechno v další části své analýzy Misha Charoudin rozebírá obě videa s ohledem na záznam jako takový, hodnotí je optikou jednotlivých políček záznamu tak, jak jsou v dané rychlosti zaznamenané.

A ani to není všechno, to nejlepší si Misha Charoudin nechává na konec, na rovinku, když obě auta míjí pasáž Gantry (první referenční bod) a porovnává s dalším bodem na dráze, signální cedulí po pravé straně. Na začátku zmiňované ho úseku jede Porsche 255 km/h v čase 6:15,88, Lamborghini pak ten samý bod protíná rychlostí 244 km/h v čase 6:10,66, tedy o 11 km/h pomaleji než Porsche.

Na konci sledovaného úseku jede Porsche 292 km/h v čase 6:28,98 a Lamborghini pak jede v tom samém bodě rychlostí 290 km/h v čase 6:22,09. Což znamená, že Porsche vjíždí do úseku rychleji a vyjíždí z něj rychleji než Lamborghini, přičemž úsek zajíždí za 13,1 sekundy. A naopak, Lamborghini vjíždí do sledovaného úseku pomaleji než Porsche, vyjíždí z něj pomaleji než Porsche, přesto ale celý úsek zvládá za 11,43 sekundy, tedy kratší čas než Porsche?!

Ještě jednou přehledněji k poslednímu „důkazu.“ Máme stejně dlouhý úsek dráhy na cílové rovince.

Porsche
– do něj vjíždí rychlostí 255 km/h
– vyjíždí z něj rychlostí 292 km/h
– úsek překonává za 13,1 sekundy.

Lamborghini
– do něj vjíždí rychlostí 244 km/h
– vyjíždí z něj rychlostí 290 km/h
– úsek překonává za 11,43 sekundy.

Jediné vysvětlení by bylo, že okamžitě po vjezdu do úseku Lambo brutálně zrychlilo, nahnalo čas na Porsche a před koncem úseku zase zpomalilo. Čili rychlost na vjezdu i výjezdu by byla nižší, ale výsledný čas kratší. Ehm, teoreticky by to šlo, prakticky by tohle nikdy žádný závodní jezdec neudělal. Proč také, že? A není nic jednoduššího, než se podívat na původní video z jízdy Lamborghini a tam nic takového vidět není, jen plynulé zrychlování z 244 km/h na 290 km/h.

Výsledný čas, který Lamborghini Huracán Performante zajelo, je 6:52.01 (pro srovnání si připomeňme čas předchůdce, Lamborghini Gallardo Superleggera, to zvládlo Severní smyčku za 7:38,00, tedy za čas bratru o 46 sekund horší – zlepšení je to tedy „neuvěřitelné,“ pro Mishu Charoudina doslova). Čas Porsche 918 Spyder je 6:57,00.

Tak, a jak to tedy ve skutečnosti je?!

3.3.2017 5:37

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa automobilů?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněnímVaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@autoweb.cz

TOPlist