Propojka dálnic D7 a D8 se možná zdrží o roky, ranní a odpolední špičky doprovázejí zácpy

Propojení mezi dálnicí D7 a D8 nabere zpoždění. Důvodem je podání rozhodnutí o vodoprávním povolení k soudu. To má na svědomí občanské sdružení z Velkých Přílep. Soud jejich námitky uznal a Středočeský kraj jako účastník řízení podal na rozhodnutí soudu kasační stížnost.

„Toto propojení dálnice na Teplice a dálnice na Chomutov je vlastně součást nebo respektive první část plánovaného budovaného vnějšího okruhu Prahy. V této lokalitě je to navíc potřebné z toho důvodu, že není dokončena Suchdolská část obchvatu Prahy a také nevíme, kdy bude dokončena. Propojka mezi těmito dvěma dálnicemi by ulevila dopravě, která je v Praze samozřejmě v celé této aglomeraci mezi Kralupy nad Vltavou a Prahou,“ vysvětluje Libor Lesák, starosta města Kralupy nad Vltavou.

Jak rychle bude tato kasační stížnost vyřízena, nelze předvídat a stejně tak nelze předvídat, jak bude rozhodnuto. Pokud bude rozhodnuto v neprospěch Středočeského kraje, musel by se celý proces povolení opakovat a znamenalo by to velké  zdržení.  Pokud by ale kraj uspěl, zdržení by mohlo být například jen půl roku, v horším případě by to ale znamenalo zpoždění hned o několik let. Stavba je přitom mimořádně důležitá.

Chystaná propojka se přitom řeší neuvěřitelných 24 let. Mezitím v místě vznikl Přírodní park Okoř, který částečně zasahuje i do trasy obchvatu a občanské sdružení z Velkých Přílep tuto skutečnost napadá s tím, že rozhodnutí nebylo znovu přehodnoceno v rámci posuzování vlivů na životní prostředí.

„V současné době již bylo nainvestováno zhruba 200 milionů korun do toho. Byl proveden kompletní geologický i archeologický průzkum. Bylo vykoupeno devadesát procent pozemků, takže to byly všechny investice, které do toho byly vloženy a samozřejmě, pokud by byla nová EIA (posuzování vlivu na životní prostředí), tak to nové projednání bude stát zase další peníze.“ doplňuje Lesák.

Stavby se ale neustále zdražují, takže finanční dopady v tuto chvíli nelze dopočítat. Pokud by se ale stavba skutečně o další roky zpozdila, pro celou aglomeraci by to znamenalo zásadní problém. Už nyní tam jsou zejména v ranních a odpoledních hodinách velké zácpy. Řešení je ale zatím v nedohlednu a aktuálně se tak musí počkat na rozhodnutí Nejvyššího správního soudu.

 

5.12.2023 3:57| autor: Petr Šinkora | zdroj: Protext
Více o tématu: novářízení

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa automobilů?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněnímVaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@autoweb.cz

TOPlist