Pirelli pracuje na inteligentních pneumatikách

Speciální čidla mají umět rozpoznávat typ povrchu, po kterém právě jedete.

Pirelli v současnosti pracuje na vývoji revoluční technologie, se kterou by měly pneumatiky schopnost rozpoznat podmínky na povrchu, na kterém se právě nachází. Nová generace pneumatik má mít ve vzorku zabudovány miniaturní čidla, která budou měřit rozlohu kontaktní plochy a okamžitou adhezi.

Pokud například pojedete po sněhu, pneumatiky budou komunikovat s ostatními systémy auta, jako je například stabilizační systém nebo odpružení. Řídicí jednotky pak podle situace upraví celkové nastavení tak, aby byly podněty od řidiče co nejbezpečnější. Čidla budou navíc sloužit i k varovné funkci při ztrátě tlaku a budou řidiče upomínat při potřebě výměny pneumatik.

Pirelli spolupracuje na novém projektu se skupinou DaimlerChrysler a očekává se, že první značka, která bude novou technologii využívat, bude Mercedes.

Pirelli dnes zaměstnává přes 36 tisíc zaměstnanců ve dvaadvaceti zemích světa a vedle pneumatik se zabývá i telekomunikacemi a energetickými a telekomunikačními kabely.

redakce autoweb.cz

30.6.2004 12:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa automobilů?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněnímVaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@autoweb.cz

TOPlist