Peugeot v roce 2022 ovládl trh malých elektromobilů, do roku 2030 chce být největší elektrickou značkou v Evropě

Kategorie malých vozů neboli segment B je velmi početná, co se týče zde zastoupených modelů. Pro automobilky je klíčová kvůli prodejním objemům, pro zákazníky je zajímavá právě díky finanční dostupnosti a své univerzálnosti. Jak tento segment vnímá značka Peugeot?
peugeot_208_2022_088_fr-1100x618.jpg Zdroj: Peugeot

„Tato kategorie je už mnoho let doménou značky Peugeot. Vzpomeňme model Peugeot 205, který zanedlouho oslaví 40. narozeniny. Na trh byl uveden 24. února 1983 a v podstatě zachránil značku před ekonomickým úpadkem. Rok po uvedení už byl nejprodávanějším vozem ve Francii, stejně jako v letech 1985 a 1990. Celkem se ho prodalo přes 5 milionů kusů. To však není nic proti jeho nástupci, Peugeotu 206. Toho se prodalo přes 12 milionů kusů a dodnes drží pozici rekordmana. Žádný francouzský vůz ho v počtu vyrobených vozů nepřekonal. Dnešní nástupce těchto modelů, Peugeot 208, převzal štafetu v roce 2020 a už v roce 2022 se stal nejprodávanějším vozem v Evropě, a to v rámci všech kategorií na trhu osobních a lehkých užitkových vozů,“ vysvětluje Radka Matthey, tisková mluvčí značky Peugeot.

Doba se mění, ambice zůstávají

Přední pozice v segmentu bude Peugeot hájit i v budoucnosti, a ta se z hlediska evropského automobilového trhu jeví jako čistě elektrická. Peugeot je na tuto novou éru připraven. Nedávno ředitelka značky Linda Jackson oznámila, že už od roku 2030 bude Peugeot na evropském trhu prodávat výhradně 100% elektrické vozy. A právě kategorie malých vozů dává elektrickému pohonu největší smysl. Ideálem z hlediska elektromobility je totiž lehký vůz kompaktních rozměrů určený do městského provozu neboli malý automobil poháněný elektromotorem neobtěžující obyvatele měst hlukem ani zplodinami. Peugeot má takové modely hned dva a oba se řadí k těm nejprodávanějším. Jedná se o Peugeot e-208 a e-2008. Díky těmto povedeným a vysoce žádaným vozům obsadila značka Peugeot v roce 2022 v Evropě první místo v segmentu elektromobilů B.

Evropská jednička

Peugeot 208 byl v roce 2022 v segmentu B nejprodávanějším vozem na evropském trhu osobních automobilů a současně i jeho 100% elektrická verze e-208 byla v Evropě v tomtéž segmentu rovněž nejúspěšnější. Připomeňme, že Peugeot 208 se vyrábí na Slovensku v Trnavě. Je dlouhodobě celosvětově nejprodávanějším modelem značky a nositelem titulu evropské Auto roku 2020. Za svůj úspěch vděčí sexy mladistvému designu, kabině Peugeot i-Cockpit s kompaktním volantem přinášejícím lepší zážitek z řízení a jedinečné jízdní vlastnosti. Dalšími silnými stránkami je široký arsenál asistenčních systémů a v neposlední řadě i elektrická verze. Té se od uvedení modelu na trh v roce 2019 se prodalo skoro 150 tisíc kusů, a to zejména v Evropě.

Češi raději SUV

Ovšem ne ve všech zemích Peugeot 208 kraluje. V Česku ho už několik let poráží malé městské SUV Peugeot 2008, a to jak z hlediska verzí s klasickým spalovacím motorem, tak jako čistý elektromobil. I tento model získal řadu mezinárodních ocenění, například Auto Europa 2021 či Red Dot Award 2020 za design. Elektrická verze je ceněna pro svůj dojezd, a to 345 kilometrů na jedno nabití. V Česku je nejprodávanějším elektromobilem značky Peugeot.

(Do)jedeme dál!

Modely Peugeot e-208 a e-2008 si v uplynulém roce v Evropě pořídilo více než 76 tisíc zákazníků. Zájem je ovšem třeba posilovat, a proto se modely stále vyvíjejí, aby si na rostoucím trhu udržely konkurenceschopnost. Dostaly například nové tepelné čerpadlo pro vytápění kabiny a udržování teploty v interiéru, aniž by utrpěl dojezd vozu. Vylepšily se i pneumatiky, které výrazně minimalizují ztráty energie třením a upravil se i převodový poměr pro optimalizaci jízdy po silnici a dálnici. A chystá se také nový elektromotor s výkonem navýšeným o 15 % a nová baterie, která má zajistit dojezd až 400 kilometrů. Modelovou řadu Peugeot doplní ještě další elektromobily, jak potvrdila Linda Jackson: „Od roku 2023 bude 100 % vozidel v nabídce elektrifikováno a v následujících dvou letech bude uvedeno na trh pět nových 100% elektrických modelů. Naše ambice je zřejmá: do roku 2030 se Peugeot stane největší elektrickou značkou v Evropě.“

 

 

 

28.1.2023 10:15| autor: Redakce | zdroj: Peugeot

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa automobilů?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněnímVaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@autoweb.cz

TOPlist