Mercédès Jellinek – 11letá dívka, která před 120 lety dala jméno slavné automobilce

Před 120 lety se jméno teprve 11leté dívky stalo ztělesněním osobitých automobilů a také názvem první luxusní automobilové značky na světě.
wimbit-mercedesjellinek-kopie-kopie-1100x618.jpgCelá galerie 3 Zdroj: Wikipedia

Přesně 2. dubna 1900 se společnost Daimler-Motoren-Gesellschaft rozhodla nazvat své automobily Mercédès, a to na návrh Emila Jellineka, rakousko-uherského obchodníka, jehož předci pocházeli z Čech a Moravy.

Jellinek, který žil tou dobou v Nice a byl mimo jiné významným prodejcem vozů Daimler, navrhl pojmenovat nový model, od kterého si hodně sliboval, po své dceři. Melodicky znějící španělské dívčí jméno dostal vůz Mercedes 35 hp

Během závodního týdne v Nice v březnu 1901 se stal skutečnou senzací. A to nejen zásluhou své vysoké technické úrovně, díky níž uspěl v několika soutěžích, ale i vzhledem k mimořádně elegantním tvarům.

Mercedes 35 hp je považován za první automobil moderního typu, protože se zcela oprostil od dosavadních přístupů vycházejících z konstrukce kočárů, a stal se tak vzorem pro zbytek rodícího se automobilového odvětví. Paul Meyan, tehdejší generální tajemník Francouzského automobilového klubu, po závodním týdnu prohlásil: „Vstoupili jsme do éry značky Mercedes.“

Čtěte také: Populární dodávka sprintuje s vašimi balíky už 25 let

Od tohoto okamžiku zdobil stylizovaný nápis „Mercédès“ chladič osobních vozů firmy Daimler. Název byl registrován jako ochranná známka 23. června 1902 a jeho právní ochrana vstoupila v platnost 26. září 1902.

Tím se název značky – která se na Mercedes-Benz změnila po spojení společností Daimler a Benz v červnu 1926 – stal synonymem luxusu a technických inovací. Mercedes-Benz dosáhl ve svém oboru naprosto unikátní kombinace osobité krásy a vrcholné elegance se špičkovými výkony a technologiemi.

Mercedes-Benz je dodnes jedinou značkou v automobilovém odvětví, která nese ženské jméno. Mercédès Adrienne Manuela Ramona Jellinek se narodila 16. září 1889 ve Vídni, o 20 let později se podruhé provdala za sochaře Rudolfa von Weigla a zemřela v pouhých 39 letech, 23. února 1929 na kostní nádor.

6.4.2020 10:04| autor: Hugo Kottás | zdroj: Mercedes-Benz

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa automobilů?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněnímVaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@autoweb.cz

TOPlist