Konec čekání na nabíjení? BMW a Porsche otevřely novou rychlodobíjecí stanici

Elektromobilita stále není nijak masově rozšířená, ale jak úřady, tak jednotlivé značky pracují na tom, aby to bylo jinak. Ale zatímco Volkswagen nás chce zahltit elektromobily, značky BMW a Porsche myslí praktičtěji a otevřely super rychlou dobíjecí stanici. Dobití u ní zabere jen pár minut.
p90333144_highres_prospects-at-the-fir-1100x618.jpg Zdroj: BMW/Porsche

Foto: BMW/Porsche

Často upozorňujeme na to, že propagace elektromobility je sice věc hezká, ale dokud nebudou mít řidiči k dispozici dostatek nabíjecích stanic, je k ničemu. A když už jich bude dostatek, chce to také zapracovat na době nabíjení, protože nikdo nemá čas u dobíjecí stanice trávit několik hodin, než bude moci pokračovat v jízdě. Na to má odpověď americká Tesla, která pro své modely přichystala rychlodobíjecí stanice, jejichž výkon je 145 kW, ovšem mluví se o tom, že by v brzké době měla zavést až 250kW rychlodobíječky.

I tuto hodnotu ale strčí do kapsy super rychlá a moderní dobíjecí stanice, jejíž prototypy představily značky BMW a Porsche v německém městě Jettingen-Scheppach. Vývoj této stanice podpořila i německá vláda, která v elektromobilitu hodně věří, a to částkou 7,8 milionu eur, tedy v přepočtu lehce přes 200 milionů Kč. A v čem je ta stanice tak speciální? Hlavně ve svém výkonu, který je 450 kW. Ten zaručí, že nabití elektromobilu na dojezd 100 kilometrů zabere pouhé tři minuty! Pro příklad může posloužit BMW i3. Pokud ho na nabíječku napojíte s dojezdem 10 %, za 15 minut odpojíte s dobitým dojezdem 80 %. Než si dáte kávu a napíšete nový status na sociální sítě, můžete pokračovat v jízdě.

Kromě Tesly zde můžete dobít jakýkoliv elektromobil, ale rychlost dobíjení závisí také právě na něm, respektive na jeho bateriích. Například Jaguar I-Pace se bude dobíjet jinou rychlostí než třeba Audi e-Tron. I tak jde o zajímavý průlom, který ukazuje, že dobíjení elektromobilů nemusí být otázkou několika dlouhých hodin, ale třeba jen 10minutové pauzy. Teď ještě aby se tato, ale i ostatní dobíjecí stanice více rozšířily a ideálně do všech států. Když může být tisíce čerpacích stanic, proč bychom časem nemohli mít tisíce těch dobíjecích.

20.12.2018 10:00| autor: Tomáš Malík | zdroj: BMW, Porsche

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa automobilů?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněnímVaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@autoweb.cz

TOPlist