Máte rádi černá auta? Tohle je tím nejčernějším autem všech dob

Na první pohled by se mohlo zdát, že na obrázcích je nepříliš povedená fotomontáž, díky speciální barvě však vzhled auta na fotkách velmi věrně odpovídá realitě.

Vantablack je opravdu speciální černá barva, kterou vyvinuli v Britské Nation Physical Laboratory v roce 2014. Jde o nejčernější černou barvu, která dosud vznikla – dokáže absorbovat 99,965% procent světla ve viditelném barevném spektru.

Princip je naznačen už v samotném názvu této barvy – VANTA je totiž akronym pro Verticaly Aligned Carbon Nanotube Array – tedy pole vertikálně uspořádaných uhlíkových nanotrubic, které tvoří svého druhu past pro fotony dopadající na nabarvený povrch.

V současnosti je Vantablack možné pořídit pouze pro průmyslové použití. Nejde však o problém nedostupnosti, jak by se mohlo zprvu zdát. Pro umělecké použití si totiž nechal barvu patentovat Anish Kapoor, což ve své době značně podráždilo uměleckou komunitu a celá situace vedla v celku vtipným eskapádám a přestřelkám mezi Kapoorem a jinými umělci

Stuart Semple například vytvořil nejrůžovější růžovou barvu a prodával ji na svém eshopu s podmínkou, že si ji mohou koupit všichni krom Anishe Kapoora a jeho spolupracovníků. Kapoor se samozřejmě k barvě dostal a poslal Semplovi vzkaz skrze Instagram – fotku svého prostředníčku nabarvenou právě jeho nejrůžovější růžovou. (Kompletní historie sporo o umělecké použití Vantablacku je docela vtipné, zároveň však výživné – pokud vás téma zaujalo určitě vám doporučím vyhledat si o něm další podrobnosti).

Nyní se k Vantablacku dostalo BMW a nabarvilo s ním své SUV-Coupé BMW X6. Nejedná se přímo o vrcholnou variantu Vantablacku, ale o VBx2 s 99% absorpcí světla. Občas tak lze nějakou tu linii karoserie zahlédnout, z větší části to ale stačí k tomu, aby tahle černočerná X6tka vypadala jako černý flek s koly, světly, skly a trochou chromu. A taky s obrovskými podsvícenými ledvinkami.

BMW tuto kreaci nazvalo VBX6 a podle tiskového oddělení dává na odiv současný designový jazyk značky… vzhledem k tomu, že z vozu toho skutečně není moc vidět, tak o tom trochu pochybujeme, ale budiž. Auto by se mělo objevit na Frankfurtském autosalonu.

30.8.2019 10:01| autor: Martin Kusyn | zdroj: Carhtrottle, Jalopnik

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa automobilů?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněnímVaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@autoweb.cz

TOPlist