Řízení auta pod vlivem marihuany či heroinu? Ford vám takový zážitek nabídne.

"Dáme páva, sjedem lajnu, zobnem piluli" a sedneme za volant, řekněme Fordu Focus a užijeme si jízdu na duhovém obláčku. Tedy pokud ten "koktejl" přežijeme.

Odpusťte nám prosím ten odlehčený začátek podtitulku, ale má svůj záměr, lehkovážně obvykle to, že si někdo ve výsledku sedne za volant pod vlivem návykových látek, začíná. Neradi bychom z pozice redakce moralizovali…

… ale drogy za volantem jsou vážný problém, nechtěli bychom nikdy potkat v protisměru, který „na něčem jede“ a jeden příklad za všechny, že člověk je po požití drogy nevyzpytatelným – řidič Mitsubishi Lancer Evo X, který jel pod vlivem drog v protisměru po dálnici z Mladé Boleslavi a policii se ho prostě nepodařilo přimět k tomu, aby zastavil.

Samozřejmě, že Ford vám nepodá drogu a neposadí do auta, ale je tady možnost, jak si pocity z řízení ovlivněného vnějšími vlivy vyzkoušet, Ford má totiž speciální oblek, který simuluje účinky jako zpomalené reakce, zkreslené vidění nebo třes rukou. Ford na vývoji obleku spolupracoval s vědci z německého Meyer-Hentschelova institutu. Oblek napodobuje účinky látek jako marihuana, kokain, heroin a MDMA (známá jako Extáze): zpomalené reakce, zkreslené vidění, třes končetin a zhoršenou pohybovou koordinaci.

Ford bude oblek používat v rámci oceňovaného programu „Driving Skills for Life“, kterým od jeho zahájení před jedenácti lety prošlo již více než 500 000 mladých řidičů z celého světa. Podle jedné evropské studie je u řidičů, jež usednou za volant po konzumaci drog, až 30krát vyšší pravděpodobnost, že se stanou účastníky vážné dopravní nehody.

Navzdory riziku však přibližně každý desátý uvádí, že se někdy nechal svézt člověkem, který byl patrně pod vlivem návykových látek. Stejně jako opilecký oblek napodobuje i ten drogový zhoršenou pohyblivost, vnímání a koordinaci pomocí vycpávek, speciálních brýlí a sluchátek. Má ale i nové prvky simulující specifické účinky některých návykových látek. Jedná se o zařízení vyvolávající třes rukou, záblesky v zorném poli, zvukové halucinace nebo i barevné vizuální vjemy, které jsou jedním z vedlejších účinků LSD.

zdroj: Ford

30.11.2015 11:20| autor: Filip Rakovan

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa automobilů?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněnímVaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@autoweb.cz

TOPlist