Rakovan: Policie chce, aby ji veřejnost vnímala pozitivněji. A tak si pořídila BMW i8.

Jak zařídit to, aby občané naší republiky vnímali lépe Policii? Je to jednoduché, stačí si pořídit supersport za 3 miliony korun. To nejenom že nikoho nenaštve, ale naopak to nasadí Policii mnohem přátelštější tvář.
rakovan-policie-chce-aby-ji-verejnost-vnimala-pozitivneji-a-tak-si-poridila-bmw-i8-1100x618.jpg Zdroj: archiv redakce

Možná jste zachytili nedávnou zprávu o tom, že Česká policie bude využívat elektrické vozy BMW i3 v rámci služeb různých oddělení Policie ČR a městských policií. Proč ne, elektrická auta jsou super v tom, že jejich nulové emise nezatěžují naše ovzduší. Neřeším teď ekologickou stopu obecně, jsem v tomto možná barbar, ale pokud mi netěží drahé kovy nutné pro výrobu elektromobilu přímo za barákem, nezáleží mi na tom, jak ekologicky nákladné v tuto chvíli auto je, zajímá mne, že při zbytečných policejních pojezdech po metropoli a republice se do našich plic nedostane zbytečně víc nebezpečných částic.

Teď tady máme posun od kompaktních, a řekl bych společensky přijatelných elektrických hatchbacků i3, ke sportovnímu BMW I8. Proč? Ze zásady nechodím na tiskové konference spojené s policejním bitím se do prsou, a tak s dovolením využiji materiál mé vzácné a milé kolegyně Evy Srpové z Aktualne.cz, která tu vnitřní sílu má, aby policejní potentáty vyzpovídala. A ocituji z jejího článku prohlášení šéfa dopravní policie Tomáše Lercha, který řekl: „Nechceme v tuto chvíli pořizovat další maskované vozy, chceme být naopak na českých silnicích víc vidět a také nám záleží na tom, aby PČR byla vnímána pozitivněji.“

Pro doplnění ještě názor za BMW: „Plug-in hybridní sportovní vůz BMW i8 oprávněně vzbuzuje velkou pozornost svým nadčasovým designem a použitými nejmodernějšími technologiemi. Věřím, že v policejních barvách na českých dálnicích nejen zaujme, ale i vyvolá dostatečný respekt a členové policejního sboru ocení jeho skvělé jízdní vlastnosti spojené s radostí z jízdy,“ dodala Jana Dvořáková, BMW i manažerka.

Myšlenka je jasná, já mám ale obavu, že nebude pochopena tak, jak ji policejní šéf nastínil. I když nebude i8 vybaveno radary, kamerami, resp. technikou potřebnou k k měření rychlosti a pořizování důkazního materiálu, pochybuji, že se posádka vozu bude věnovat takovým činnostem, aby nejenom naplnila heslo „Pomáhat a chránit“, ale navíc zvýšila pozitivní dojem, jak bylo zmíněno.

Nebo jinak – co bude tedy Policie s i8 dělat? Jezdit po dálnici? Když přejdu to, že i8 už není plně elektrické, ale kombinuje zážehový tříválec 1,5 litru, pohánějící kola zadní nápravy, a elektromotor vpředu, čili emise tady budou, i když velmi malé, tak pouhé ježdění sem a tam bude zbytečné. A ve chvíli, kdy začne hlídka v i8 konat nad rámec pasivní jízdy – co bude dělat? Vystoupí na dálnici, když píchnete a pomůže vám vyměnit kolo? Chtěl bych věřit, že policajti z i8 nedají jednu jedinou pokutu za celou dobu nasazení tohoto auta, ale nevěřím. A s první pokutou, ať už by byla udělena právem, padne myšlenka policejního BMW i8 jako prostředku pro zlepšení vztahů s veřejností na nulu.

  • obrázek1
  • obrázek2
  • obrázek3

Zobrazit všechny fotografie

Podle mého názoru už jen samotná přítomnost policejního BMW i8 v v provozu bude vnímána nepatřičně, negativně a s despektem, protože dav si neřekne „jé, policie ve sportovním bavoráku, to mám radost, že je vidím, hned se cítím bezpečněji,“ ale řekl bych, že zauvažuje spíše stylem „výborně, my platíme vysoké daně a policajti si za naše peníze kupují supersporty za miliony?!“ Bez ohledu na to, že Policie ČR podle oficiálních zpráv nedala za BMW i8 ani korunu, společný projekt je navržen jako zápůjčka tohoto unikátního plug-in hybridního sportovního vozu na dobu šesti měsíců nebo do ujetí 20 000 kilometrů (podle toho, co nastane dříve) a to zcela zdarma.

To vím já, to víte vy, kteří čtete tento článek a pak další čtenáři automobilových webů, pochybuji ale, že to budou vědět všichni řidiči, kteří se s BMW i8 na dálnicích D2, D52 a D1 mezi Brnem a Humpolcem, kde bude nasazeno, potkají. Vlastně mě napadá, že optikou nezasvěcené veřejnosti by to celé mohlo zapůsobit podobně, jak když ministr Babiš informoval o tom, jak „jsme pro Ministerstvo financí vyjednali levné mobilní tarify za polské ceny. Datový tarif s 10 GB za 109 Kč měsíčně.“

Já osobně nemám nic proti BMW i8, naopak je to auto, které hluboce miluji a popravdě bych si ho uměl představit ve své garáži. Je fantastické nejenom po stránce technologie, ale co víc, je nádherné tak, jak vypadá, což u „eko“ aut není vůbec běžné. Nejsem si ale jistý tím, že jeho nasazení v policejních barvách bude někomu ku prospěchu. Snad těm pár policistům, kteří v něm budou jezdit… Jinak jeho skutečnou užitnou hodnotu v rámci flotily PČR nevidím.

11.5.2017 10:13| autor: Filip Rakovan

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa automobilů?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněnímVaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@autoweb.cz

TOPlist