Počet aut na CNG u nás vzrostl. A bude se zvyšovat dál.

Po českých silnicích jezdí na sedm tisíc aut na stlačený zemní plyn, a díky mladoboleslavské „intervenci“ se očekává další, masivní rozmach.

Popravdě neznáme obecné povědomí o tom, kolik aut na alternativní paliva jezdí na našich silnicích, a tak nám není známo, do jaké míry je či není česká veřejnost informvaná o podílu automobilů na stlačený plyn v poměru k dalších typům pohonů, nebo zda je znám počet vozů na CNG jako takový. Řečí čísel, po českých silnicích jezdí více než 7 200 vozidel poháněných stlačeným zemním plynem, tedy CNG, což je nárůst o 10 % v porovnání s koncem roku 2013.

Do konce letošního roku se jejich počet ještě zvýší. Popularita CNG u nás stále roste, potvrzují to třeba údaje energetické společnosti E.ON. Od začátku letošního roku přibylo na českých silnicích zhruba 500 vozů s tímto pohonem a dalších 800 bude uvedeno do provozu v druhé polovině roku. Podobně rychlým tempem roste i počet čerpacích stanic – z padesáti plniček z loňského roku jich má být letos v prosinci v provozu sedmdesát. Tuzemská vozidla na CNG podle odhadů společnosti E.ON spotřebují letos až 45 milionů metrů krychlových tohoto paliva, což je dvojnásobek hodnoty z roku 2013. A co elektromobily?

V porovnání s elektromobily je u nás rozvoj CNG významně rychlejší. „Elektromobilů jsou v České republice řádově stovky a jejich počet se zvyšuje jen velmi pomalu. U CNG je růst počtu vozidel i čerpacích stanic významně rychlejší díky lepším ekonomickým předpokladům této technologie. Vozidla na zemní plyn se u nás používají v osobní i veřejné přepravě. Populární jsou zejména pro své nízké provozní náklady a šetrnost k životnímu prostředí,“ vysvětluje Jiří Lachout, odborník na CNG ze společnosti E.ON.

Zastavme se ještě u prognózy, že počet aut na CNG u nás poroste a zareagujme na zmínku v podtitulku článku. Významnou událostí pro trh je totiž uvedení Škody Octavia G-Tec s CNG pohonem, která se prodává od začátku června. „V současné době evidujeme v systému již 225 závazných objednávek modelu Octavia G-TEC s pohonem na stlačený zemní plyn (CNG). S ohledem na start prodeje tohoto specifického modelu, který připadl na 9. 6. 2014, se jedná o skvělý výsledek.“

Peugeot iOn (CZ)

Videotest | vydáno 13. 2. 2012

„Primárně vnímáme zájem o vůz ze strany firem a státní správy, evidujeme však již i objednávky ze strany privátní klientely,“ potvrzuje Vítězslav Pelc, PR manažer Škoda Auto Česká republika. Automobilka Škoda očekává, že prodej modelu dosáhne letos 600 až 1 000 kusů a celkový počat automobilů na CNG se pak v tuzemských statistikách dostane přes hranici osmi tisíc kusů.

3.7.2014 2:01| autor: Filip Rakovan

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa automobilů?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněnímVaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@autoweb.cz

TOPlist