Mercedes-Benz se učí mluvit s roboty

Nesmějte se… Vzpomeňme si, jak ne příliš dlouho to je, co byly prvky (dnes běžné a standardní) výbavy pouhou fikcí. Mluvit s umělou inteligencí budeme jistě jen za pár let.

Teď nejsme v oblasti sci-fi nebo nějakých čistě fantazijních nápadů. A neřešme, jak moc správné je či není komunikovat s umělou inteligencí – zejména s ohledem na to, co jsme zvyklí vídat v hollywoodských velkofilmech zaměřených na robotickou tématiku, kde je více než obvyklý scénář „vědec naučí robota mluvit, ten se naučí myslet, zabije vědce, zmanipuluje ostatní elektrospotřebiče, roboti až na hrstku přeživších vyhubí lidstvo a ovládnou svět.“

Jde o to, že Mercedes-Benz diskutoval s odborníky na robotiku a s jazykovědci o tom, jak by se lidé mohli v budoucnosti dorozumívat s „chytrými“ autonomními vozidly. Ve městech budoucnosti budou mít na silniční dopravu velmi silný vliv autonomně jezdící automobily. Mercedes-Benz se proto v tomto kontextu velmi intenzivně zabývá společenskými otázkami, které přesahují technické a právní aspekty. Nedíval se tady někdo v mládí na seriál Knight Rider…?

Zásadním úkolem je přitom zvládnutí komunikace mezi člověkem a umělou inteligencí. Mercedes-Benz říká, že v současnosti je již nesporné, že automobily dokážou samostatně vykonávat stále více a více úkolů, přičemž jejich vývoj postupně směřuje k jezdícím robotům. Tím se však změní nejen samotné cestování automobilem, ale i celá silniční doprava.

Automobilka se proto při vývoji autonomního automobilu zabývá i otázkami, které přesahují rámec techniky. Výzkumní pracovníci koncernu a futurologové probírali na druhém ročníku fóra Mercedes-Benz Future Talk s odborníky z oborů výzkumu robotů a jazykovědy perspektivně důležité otázky: Jak komunikovat s autonomně jezdícími automobily? Dokáže autonomní vozidlo „pokynout“ chodci, že může přejít silnici? Jak poznat, že auto hovoří ke mně, a ne k osobě vedle mne? A co v tomto případě vůbec znamená „hovořit“? Budeme se učit robotovou gramatiku, nebo se s námi bude muset umět dorozumívat automobil? A jak lze tento jazyk vyvinout – intuitivně, nebo uměle?

Supersport budoucnosti – BMW i8?

Zobrazit všechny fotografie

Co myslíte – jak dlouho to bude trvat, než si se svým autem „pokecáme“ stejně jako s kamarádem, než budeme chodit do garáže na kus řeči se svými automobilovými parťáky? Za jak dlouho tato realita (pokud vůbec) nastane? A jak moc se teď začíná osud světa podobat tomu, co naznačil Terminátor?

25.7.2014 1:38| autor: Filip Rakovan

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa automobilů?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněnímVaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@autoweb.cz

TOPlist