Jedete do Alp? Většina průsmyků je uzavřena!

Cesta přes evropské hory je složitější, neobejdete se bez zimních pneumatik, popř. sněhových řetězů.

Zima je definitivně tady, určitě se chystáte na cestu autem do Alp. Jak informuje ÚAMK, kdo se nyní tímto směrem vydá, bude se muset vyhnout velkému množství vysokohorských silničních komunikací. Jsou totiž uzavřené.


Po vydatném víkendovém sněžení už totiž na většině horských a průsmykových silnic vešla v platnost zimní uzavírka. Ta je běžná v zimním období a obvykle platí až do jara. Letos sníh vše uspíšil. Další, ještě otevřené průsmyky, jsou rovněž pokryty sněhem a sjízdné pouze se sněhovými řetězy.

V Rakousku jsou s výjimkou vorarlberského Furkajochu a tyrolského Hahntennjochu uzavřené už všechny důležité alpské silnice, na které se zimní omezení vztahuje. Také Švýcarsko uzavřelo téměř všechny silnice, kterých se opatření týká – řidiči projedou už jen úseky Albula, Splügen a Forcola di Livigno. Ve Francii a Itálii platí uzavírka již zcela bez výjimky pro všechny inkriminované silnice. Než se však řidiči vydají do Alp, určitě by se o momentální situaci měli informovat, přechodně uzavřeny totiž mohou být i ty komunikace, které v zimě obvykle bývají sjízdné.

Na ještě otevřené silnice v alpských průsmycích se už v žádném případě nelze vydat bez zimních pneumatik; v ideálním případě i sněhových řetězů.

Řidiči, kteří za zimních podmínek na silnici cestují na letních pneumatikách, musí dle závažnosti dopravního přestupku počítat v Rakousku s pokutami od 35 do 5000 EUR. Podobné opatření platí také v Itálii, kde si viníci musí připravit 80 až 380 EUR, ve Francii pak 50 až 150 EUR, v Německu jsou pokuty od 40 do 80 EUR a ve Švýcarsku 100 CHF. Kolik a jaké silnice jsou tedy mimo provoz? Kompletně uzavřeno je 44 silnic.

Rakousko: Alte Gerlospassstrasse, Grossglockner-Hochalpenstrasse, Maltal-Hochalmstrasse, Nockalmstrasse, Silvretta-Hochalpenstrasse, Soelkpass, Staller Sattel, Timmelsjoch.

Itálie: Agnel, Gavia, Grosser St. Bernhardpass, Kleiner St. Bernahrdpass, Jaufenpass, Lombarde. Mont-Cenis, Penserjoch, Staller Sattel, Stilfserjoch, Timmelsjoch, Umbrailpass, Wuerzjoch.

Švýcarsko: Col de la Croix, Glaubenbuelenpass, Grosser St. Bernhardpass, Grimselpass, Klausenpass, Nufenen, Oberalppass, San Bernardinopass, St. Gothardpass, Sustenpass, Umbrailpass.

Francie: Agnel, Allos, Cayolle, Croix-de-Fer, Galibier, Glandon, Iseran, Izoard, Kleiner St. Bernahrdpass, Lombarde, Mont-Cenis, Restefond/ La Bonette.

Částečně je uzavřeno 31 komunikací, v Rakousku jich naleznete 7, v Itálii 6, ve Francii 5 a ve Švýcarsku 13. Na těch je třeba počítat se sněhem na vozovce, stavebními pracemi, sjízdností jen s řetězy nebo omezeními týkajícími se výšky a šířky vozidla.

zdroj: ÚAMK

18.11.2013 6:00| autor: Filip Rakovan

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa automobilů?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněnímVaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@autoweb.cz

TOPlist