Japonské automobilky svolají na tři miliony aut kvůli vadným airbagům

Chyby na straně dodavatele airbagů způsobily, že čtyři japonské automobilky musí svolat na tři miliony aut. Netýká se to i vašeho auta?

Japonské automobilky Toyota, Honda, Nissan a Mazda svolají na 3,4 milionu vozů, u kterých se může vyskytnout závada na airbagu řidiče. Problém se týká i modelů určených pro český trh vyrobených v letech 2000 – 2004.

Máte se bát, že vám airbag náhodně vystřelí do obličeje? Rozhodně ne, víceméně jde o prevenci, zatím se neregistruje žádné zranění způsobené špatným airbagem. Zprávy ohledně konkrétní závady se různí, podle Hondy můžou za vadnou třímilionovou sérii dvě lidské chyby. Jeden zaměstnanec prý opomněl zapnout systém vyřazující vadné výrobky a některé airbagy byly nesprávně uloženy, což je vystavilo větší vlhkosti.

Jiné zprávy hovoří o tom, že problémem jsou vadné pyrotechnické patrony. Ať už je důvod jakýkoli, v každém případě vám případné postižené airbagy výrobce vymění, přičemž oprava by neměla trvat déle, než dvě hodiny.U Toyoty se jedná o 1,7 milionu aut, z toho 490 000 připadá na Evropu, 2500 pak na Česko. Týká se to modelů Corolla, Avensis nebo Yaris, problémům se nevyhnul ani Lexus SC, přičemž jde o modely vyrobené v rozmezí od listopadu 2000 do března 2004. Svolává i Honda a to rovných 1,1 milionu aut, týká se to modelů Civic, CR-V a Odyssey, těch v Evropě jezdí 64 000.

Svolávací akci se nevyhne ani Nissan, u kterého jde celkově o 480 000 kusů vyrobených od srpna 2000 do ledna 2004. Pokud vám tedy doma stojí X-Trail, Cube nebo Teana a byl vyroben ve zmíněném období, můžete se na brzkou výměnu pomalu připravit. Airbagy bude vyměňovat i Mazda, u té se bavíme jen o 45 000 kusech, konkrétně se jedná o modely RX-8 a 6.

12.4.2013 7:00| autor: Ondřej Lilling

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa automobilů?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněnímVaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@autoweb.cz

TOPlist