Jaguar Land Rover dále „zprůhledňuje“ auta, kromě kapoty budeme vidět i skrze sloupky

Nová technologie 360 Virtual Urban Windscreen navazuje na dříve představenou „průhlednou“ kapotu, součástí výbavy bude rovněž tzv. Follow-Me Ghost Car Navigation.
jaguar-land-rover-dale-zpruhlednuje-auta-krome-kapoty-budeme-videt-i-skrze-sloupky-1100x618.jpgCelá galerie 9 Zdroj: archiv redakce

Kouzlo starých aut spočívá ve spoustě věcí a to jak čistě subjektivních, tak i těch racionálních, jako jsou třeba štíhlé sloupky karoserie usnadňující výhled do všech stran. Při současných bezpečnostních normách a materiálech je nepředstavitelné, aby nová auta měla podobně tenké sloupky, při nárazových testech by se zbortila jako z papíru, je však fajn, že nejsme sami, kdo si myslí, že by se s tím mělo něco dělat.

Jak vyřešit paradox mezi ochranou posádky a výhledem řidiče nově demonstruje uskupení Jaguar Land Rover, které s virtuální realitou už nějaké zkušenosti má. Není tomu tak dávno, co nám jeho lidé představili něco jako průhlednou přední kapotu umožňující při jízdě v terénu vidět prostor před automobilem, který dosud zakrývaly plechy karoserie.  Samotná kapota pochopitelně průhledná není, tento dojem však vytváří přední okno fungující jako jeden velký head-up displej a přenášející obraz z kamer v přední části.

Že jde z tohoto nápadu vytřískat mnohem více, ukazuje technologie nazvaná 360 Virtual Urban Windscreen. Její kouzlo spočívá ve vložení ohebných displejů do sloupků, které pak přenášejí obraz z vnějších kamer a vytváří iluzi průhlednosti. Jak přesně by to mělo fungovat, demonstrují obrázky ve fotogalerii.

Tímto zajímavé nápady z dílen JLR nicméně nekončí. Automobilka dále rozpracovává možnosti předního okna fungujícího jako průhledná obrazovka. Ta by mohla být využita nejen zmiňovaným způsobem v terénu, ale může kupříkladu v rámci technologie nazvané Follow-Me Ghost Car Navigation vytvořit virtuální vůz, který vás bude v rámci navigace navádět do cílové destinace.

S připojením na internet pak přední sklo dokáže zobrazit a označit třeba volná místa na míjených parkovištích anebo ceny pohonných hmot na čerpacích stanicích kolem auta. Cílem je přenést co nejvíce užitečných informací přímo před oči řidiče, aby se ten mohl plně soustředit na řízení a neodvracel zrak na palubní přístroje či displej mobilního telefonu.

15.12.2014 1:30| autor: Miro Mihálik

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa automobilů?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněnímVaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@autoweb.cz

TOPlist