Jaguary a Land Rovery budou myslet za vás, na okruhu pak pomůže rozšířená realita

Britské značky Jaguar a Land Rover připravují dvě nové sci-fi technologie. Ta první má automobily naučit myslet, ta druhá udělá ze skutečného světa počítačovou hru.

Jestli počítače za poslední roky někde prodělaly zásadní vývoj, pak je to schopnost logicky uvažovat vzhledem k aktuální situaci. Snaží se přemýšlet. Když se tedy svého chytrého telefonu zeptáte, jestli si máte vzít zítra deštník, je schopný domyslet si souvislosti a odpovědět vám.

Podobný mozek chce do svých automobilů implementovat i britské seskupení Jaguar Land Rover, který by vám měl usnadnit každodenní cestu do práce nebo kamkoli jinam. Vývojáři tomu říkají inteligentní adaptivní vůz, jehož inteligence spočívá třeba v tom, že automaticky rozpozná kdo sedí za volantem jen podle přítomnosti konkrétního mobilního telefonu.

Jakmile se tedy přiblížíte ke dveřím auta, automaticky se vám nastaví volant, sedadla nebo zrcátka, rádio se přeladí na vaši oblíbenou stanici a první bod v kalendáři vám nastaví do navigace. Dokáže ale i předvídat, takže pokud se na trase objevila dlouhá kolona, v předstihu vám telefon oznámí, že je potřeba vyjet, abyste schůzku stihli na čas. Během jízdy automobil registruje vaše zvyky, pokud tedy máte v oblibě volat manželce poblíž supermarketu jestli máte něco koupit, při příští cestě vám auto samo nabídne uskutečnění hovoru.

Pokud vás připravovaná technologie neohromila ani z přiloženého videa, máme za to, že rozšířená realita by to svést mohla. Možná si vzpomínáte na video, ve kterém Land Rover prostupoval terénem, zatímco mu jízdu mu usnadňovala “průhledná” kapota. Celé kouzlo sestávalo z kamery v přídi auta a čelního skla s velkým head-up displejem, kam se obraz z kamery promítal.

Tím ale jeho možnosti zdaleka nekončí, například ve sportovním autě se může na čelním skle zobrazovat ideální stopa okruhu jakoby šlo o počítačovou hru. Všem virtuálním závodníkům pak bude vlastní i závod s “duchem”, který bude představovat vaše nejrychlejší dosažené kolo, rovnou letištní plochu si zase můžete ozvláštnit průjezdem mezi virtuálními kužely.

11.7.2014 10:50| autor: Ondřej Lilling

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa automobilů?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněnímVaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@autoweb.cz

TOPlist