Evropa chce investovat do sjednocení značení silnic

EuroNCAP a EuroRAP se podílejí na projektu, který má pomoci zlepšit značení silnic v celé Evropě a učinit je přehlednějšími a bezpečnějšími.

Podle zprávy společností EuroNCAP sledující pasivní i aktivní bezpečnost aut a EuroRAP, která monitoruje bezpečnost na silnicích a jejich rizikovost, je potřeba investovat značné úsilí do sjednocení dopravního značení a zejména zkvalitnění silniční sítě, aby se stala snáze čitelná a srozumitelná.

Pro koho? Nejen pro řidiče, ale i pro jejich auta. Ve zprávě se uvádí třeba následující: „Obrovské částky jsou utráceny za to, aby se zlepšila bezpečnost aut. Velmi málo se ale investovalo do infrastruktury a jednoduchého značení.“ Podle obou institucí současné evropské silnice nevyhovují požadavkům moderní doby – především rychlosti a hustotě dopravy.Nová auta jsou totiž vybavena systémy, které pomáhají udržet vozidlo v jízdním pruhu, informují o dopravních značkách a umí řidiče navigovat. Na velké části silnic jsou prý ale tato auta prakticky ztracena, protože je na nich navyhovující značení.

Mnohde prý chybí čáry ukazující, kudy vozovka vede, což je celoevropský problém. O tom z Česka víme své a rozhodně máme za to, že místo utrácení za nesmysly typu „Nemyslíš zaplatíš“ se mělo utrácet právě za bílou reflexní barvu, kterou by se natřely krajnice. To by si pak ale Renčové nenamastili za naše peníze kapsu…Dalším problémem je nejednotnost značek, takže auta umí číst prakticky jen omezení rychlosti a zákazy předjíždění. Neumí číst dodatkové tabulky, informační cedule, nebezpečné zatáčky a další důležité informace. EuroNCAPEuroRAP totiž předpokládají, že systémy pro „čtení vozovky“ budou do několika málo let rozšířeny do všech aut, i do těch z nejlevnějšího segmentu.

Na druhou stranu, odpůrci tvrdí, že příliš přehledné silnice a bezpečnější auta jsou naopak větším rizikem, protože odvádí řidiče od pozornosti, nutí ho jezdit rychleji a více riskovat, neboť se cítí bezpečněji a neohroženě – spoléhá se na elektronické asistenty.

autoweb.cz

13.7.2011 8:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa automobilů?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněnímVaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@autoweb.cz

TOPlist