Volkswagen Beetle, který jezdí na výkaly

Snili jste o tom, že si jednou naděláte do nádrže a budete tak jezdit zadarmo? Něco takového už skutečně funguje!

Bioplyn, který obsahuje vysoké procento metanu, je nejen zákeřný vůči atmosféře (je to horší skleníkový plyn než CO2) a lidem ve vašem okolí („Fuj, Franto, cos to zase včera snědl?!“), ale dokáže posloužit i jako hybná síla. Je totiž hořlavý a podobným plynem doma topíte, ohříváte vodu nebo ho tankujete do svého auta.

Britská firma GENeco se zabývá zužitkováním lidského bioodpadu, zejména pak exkrementy. Proč zrovna taková nechutná a „zavánějící“ činnost? Protože právě splašky obsahují velké množství „užitečných“ látek, který se dají získat a zpracovat. Je totiž lepší bioplyn spálit než vypustit do atmosféry. Spalováním bioplynu (metanu) totiž vzniká pouze oxid uhličitý a vodní pára, takže se zátěž pro ovzduší minimalizuje.Pro propagaci své myšlenky přestavila společnost GENeco kabriolet Volkswagen Beetle s atmosférickým motorem 2,0 l. Auto má klasickou nádrž na benzín, který auto používá, když je motor studený. Po ohřátí se přepne na spalování stlačeného bioplynu. Podobně fungují auta na CNG, tedy stlačený zemní plyn, který je vlastně to samé, jen získaný trochu jinou cestou.

Výkony neutrpěly, auto pořád umí upalovat rychlostí až 183 km/h. Emise se přitom rapidně snížily a cena provozu také, v Británii stojí takto získané palivo ani ne polovinu proti obyčejnému benzínu.

Třeba to jednou půjde tak daleko, že budeme mít v sedačkách zabudovaný malý přístrojek, který bude umět plyn zužitkovat přímo a za jízdy. Takže si dáte k večeři pořádnou porci fazolí a cibule a druhý den jedete do práce zadarmo…

autoweb.cz

6.8.2010 8:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa automobilů?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněnímVaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@autoweb.cz

TOPlist