Víte, jak je staré logo Chevrolet?

A nejen jak je staré, ale tušíte, jaká historie provází znak, kterému se říká motýlek, jeho původ a vývoj?

Chevrolet je stará a klasická automobilka a logo rozpoznatelné na první pohled. Letos tento symbol amerického motorismu slaví sté výročí.

Už v roce 1913 totiž představil William C. Durant, spoluzakladatel značky Chevrolet, znak ve formě motýlka na modelech 1914 Chevrolet H-2 Royal Mail a H-4 Baby Grand, v obou případech uprostřed přední části.Zkusme si tipnout, kolik aut od té doby pak ještě motýlek „ozdobil?“ Sto let a napočítali bychom 215 milionů automobilů značky Chevrolet. A jen tak mezi námi, 60 milionů z nich je stále v provozu. Podíváme-li se na čísla statisticky, tak automobil značky Chevrolet se v některé ze 140 zemí světa prodá v průměru každých 6,39 sekundy. A ani u nás moc nekazíme průměr…

Zpět ale k logu, přestože motýlek spatřil světlo světa před sto lety, detaily jeho vzniku nejsou známy, původ je opředený záhadou. Pověsti sahají od inspirace vzorem tapet v pařížském hotelu až po reklamu v novinách, kterou Durant uviděl během dovolené v Hot Springs.Nějaké prameny nebo svědci? No, ehm, jsou, ale jací, posuďte sami, vždyť vdova po Durantovi a jeho dcera mají každá svou verzi. Margery Durant ve své knize z roku 1929 My Father (Můj otec), vzpomíná, že Durant občas při večeři čmáral návrhy znaků na kousky papíru. „Myslím si, že to bylo jednou večer, mezi polévkou a smaženým kuřetem, když nakreslil znak, který se na Chevroletech používá dodnes,“ napsala.

DOPORUČUJEME: Právě testujeme Chevrolet Camaro

Ale v roce 1968 vdova po Durantovi, Catherine, řekla v interview, že znak motýlka vznikl během dovolené v Hot Springs v roce 1912. Durant při čtení novin v hotelovém pokoji uviděl znak a zvolal: „Myslím, že toto by byl velmi dobrý emblém pro Chevrolet.“ Bohužel, paní Durantová nevysvětlila, jaký motiv to byl, nebo kde byl použit. Tak si to asi přeberme každý po svém. Nicméně nejasnost původu ani dnes nezastíní fakt, že je Chevrolet velmi úspěšnou, konkrétně čtvrtou největší automobilkou světa.

Autoweb.cz

19.7.2013 9:38

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa automobilů?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněnímVaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@autoweb.cz

TOPlist