Umístění dopravních značek

Zamyšlení nad jedním příkladem z praxe ohledně umístění dopravních značek, v tomto případě značky označující úsek měřený Městskou policií.

Nedávno do redakce přišla fotka (viz titulní snímek), kterou byl zachycen způsob umístění dopravní značky upozorňující na úsek, kde probíhá Městskou policií měření rychlosti. Dotaz pak směřoval k tomu, zda je daná značka umístěna řádně a zda tedy má i předpokládané účinky v podobě práva Městské policie měřit v daném úseku rychlost.

Základní pravidla pro umisťování značek jsou následující:

§62 odst. 5 zákona o provozu na pozemních komunikacích:
„Prováděcí právní předpis stanoví význam, užití, provedení a tvary dopravních značek a jejich symbolů.“Tímto prováděcím předpisem je vyhl. č. 30/2001 Sb, která ve svém §5 odst. 1 a 2 uvádí následující:
„Svislé dopravní značky se umísťují tak, aby byly pro účastníky provozu na pozemních komunikacích, pro které jsou určeny, včas a z dostatečné vzdálenosti viditelné.

Stálé svislé dopravní značky se podle svého významu obvykle umísťují při  pravém okraji vozovky nebo nad vozovkou; pro zdůraznění jejich významu mohou být značky umístěné při pravém okraji vozovky opakovány i při  levém okraji vozovky nebo nad vozovkou. Umísťování svislých dopravních značek na pozemní komunikaci pro pěší upravuje zvláštní právní předpis.“

Dvě základní pravidla, která ze shora uvedených ustanovení plynou, tak zní:
– značka musí být obecně umístěna tak, aby byla včas viditelná
– značka se umísťuje standardně na pravý okraj vozovky.V každém konkrétním případě se pak posuzuje, zda tyto podmínky byly splněny. Obecný požadavek na viditelnost se samozřejmě různě vyhodnocuje v různých situacích a záleží na okolnostech daného konkrétního případu. Na zaslané fotografii bohužel není vidět, jak vypadá situace před místem, kde byla pořízena, ale pokud vypadá komunikace stejně, jako je na fotce, pak značka pravděpodobně viditelná je.

Na druhou stranu to ale vypadá, že druhá podmínka splněna není. Není samozřejmě povinností řidiče dívat se „daleko do pole“, jestli tam není umístěná značka. Pravidlo o jejím umístění při pravém okraji vozovky má logický základ v tom, aby byla značka pro řidiče snadno viditelná, aby nemusel na dobu delší, než je nezbytně nutné, věnovat pozornost tomu, co je mimo vozovku a hlavně aby nemusel sledovat široké okolí silnice, zda tam není umístěná dopravní značka.Dle mého názoru pak značka umístěná na dané fotce nesplňuje druhou výše uvedenou podmínku a tuto skutečnost je možno pak využít v případném správním řízení. Její umístění je totiž dle mého názoru za hranicí výše uvedených pravidel a na tuto skutečnost lze oprávněně poukázat při  projednávání přestupků. Ostatně samotný postup správce komunikace, který dovolí takové umístění značky, vyvolává otázky o jeho kompetentnosti, když se řidiči musí dívat výrazně mimo vozovku, aby značku zahlédli.​

17.8.2010 10:00| autor: JUDr. Tomáš Beran

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa automobilů?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněnímVaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@autoweb.cz

TOPlist