Pokuty v rámci EU se budou platit i přes hranice

V Bruselu se pracuje na novém systému vymáhání pokut v rámci EU. Řeší se hlavně vysoká rychlost a nedovolené parkování.

Pokud půjde vše podle plánu Rady ministrů EU, v roce 2007 už budou v členských zemích platit plošné zákony o vymáhání dopravních pokut na přespolních řidičích. Současný návrh počítá s tím, že pokud v jiném státu EU špatně zaparkujete nebo překročíte rychlost a zachytí vás radar s kamerou a příslušná pokuta bude převyšovat 70 eur, místní úřady předají celou věc úřadům ve vaší domovské zemi, které na vás budou pokutu vymáhat. 

V celoevropském měřítku jde přirozeně o závratné číslo přestupků, které se tak budou řešit přes hranice. Z toho důvodu má v každém státě vzniknout nový samostatný úřad, který se bude celou byrokracií zabývat. Souběžně s tím má vzniknout i jednotný formulář pro pokuty v EU.  

V základních principech má tedy EU jasno, ale stále zbývá dořešit řadu menších, ale přesto důležitých detailů. Zatím se například neví, jak má řidič postupovat v případě, kdy se chce proti pokutě odvolat. Není totiž jasné, jestli se bude proti pokutě odvolávat v zemi, kde došlo k přestupku, nebo doma. Otazník se rovněž vznáší nad udělováním trestných bodů. 

Nový systém bude pro české řidiče velice nepříjemný, obzvláště kvůli kurzu mezi eurem a korunou. Na druhou stranu však na sebe nemohl nechat dlouho čekat. Až čtvrtinu přestupků proti rychlostním limitům v EU mají totiž na svědomí řidiči z jiných zemí. Místním úřadům je pak přirozeně velice líto, když jim utíkají potenciální bezpracné přijmy.

Marek Nastoupil

9.8.2005 11:23

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa automobilů?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněnímVaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@autoweb.cz

TOPlist